Бившият шеф на Националната електрическа компания /НЕК/ Петър Илиев се оплака, че търговци и висшестоящи са го притискали, съобщи "Фокус". Той беше освободен от поста си в петък, като това станало докато е бил в отпуск. Илиев не знаел защо е освободен, разбрал го на плажа. Според него това се е случило,  защото е бил неудобен. По думите му, дори била застрашена националната сигурност.

"Застрашава се и националната сигурност, защото 140 хил. лв. струва да блокираш свободния пазар за месец. Това застрашава и пазара на енергия в България", заяви Илиев.

"Ha пpaĸтиĸa в Бългapия имa излишeн тoĸ, a ниe cтpaдaмe oт липcaтa нa тoĸ", пocoчи бившият шeф нa HEK. Илиeв ĸaзa oщe, чe eлeĸтpoeнepгиятa ce cyбcидиpa oт вcичĸи, a гoлямa чacт oт пapитe ce изнacят нeoпpaвдaнo. Това пъĸ зacтpaшaвa пaзapa нa eнepгиятa. "Днec 2 млн. бългapcĸи лeвa излизaт oт Бългapия, 13 млн. мeгaвaтчaca eнepгия e изнeceнa oт cтpaнaтa, нo тя e cyбcидиpaнa c нaд 1 милиapд лeвa", каза още Илиев.

Но той работил в интерес на НЕК и оставил дружеството в добро финансово състояние. За първите шест месеца на 2019 година компанията е спечелила 30 милиона лева, обясни ексдиректорът.

"Смятам, че съм работил в интересите на Националната електрическа компания. Другите не са свикнали да работят при тези условия", каза той.

Илиев бе освободен след като четирите работодателски организации - Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българска търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) – съобщиха, че са подали сигнал за нарушения в сектор енергетика в Главна дирекция "Конкурентоспособност" на Европейската комисия и Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия (ACER).

Сигналът е изпратен на 22 юли и до КЗК и подписан от Васил Велев, Радосвет Радев, Цветан Симеонов и Кирил Домусчиев.

Организациите сезират антимонополната комисия, за да се разследват "действия на група участници на свободния пазар на електрическа енергия, които считаме, че с поведението си по недопустим начин нарушават принципите на свободно договаряне и конкуренция, залегнали в българското законодателство".

Според работодателите са "налице и условия за изкуствено създаване на дефицит на електрическа енергия чрез ограничаване на собственото производство и едновременно с това изкупуване чрез свързани търговци на цялото предлагано от държавните дружества - производители количество електроенергия на борсата".

Работодателите отдавна са на мнение, че свободният пазар на ток се манипулира и се оплакват, че електроенергията се продава на изкуствено завишени цени.

В началото на юли Петър Илиев отново подаде оставка, но тя не бе приета. Министърът на енергетиката тогава каза, че откакто е начело на НЕК,  Петър Илиев е стабилизирал дружеството.

В средата на юли имаше рокади и в Българския енергиен холдинг, под чиято шапка е НЕК. Начело на холдинга бе върнат старият шеф Жаклен Коен, който пое поста от Петьо Иванов,  освободен  с решение на  министър Теменужка Петкова.

Тогава от министерството на енергетиката съобщиха, че заедно с Петьо Иванов си тръгва и шефът на НЕК Петър Илиев, а мястото му ще заеме директорът на държавните Мини "Марица Изток“Андон Андонов. Това обаче не се случи.

От съобщението за освобождаването на Илиев от петък става ясно, че новият шеф на НЕК е Иван Йончев. Той ръководеше БЕХ по времето на правителството на Пламен Орешарски. Формално Петър Илиев все още е на поста си, а смяната ще стане реалност след вписването на новия ръководител в Търговския регистър.