Експертиза, която да отговори на въпросите дали Столична община е предприела адекватни и ефективни мерки срещу мръсния въздух в София в периода от 2015 година досега. Това поискаха от гражданското обединение "Група за чист въздух"” на днешното заседание в Софийски градски съд по делото, което неправителствената организация заведе срещу градската управа пред две години.
В обединението влизат "Спаси София", "За Земята - Достъп до правосъдие", Асоциация "Диабет тип 2", "Център за независим живот" и адвокатите Димо Господинов, Христо Христев и Иван Велов.
Сред основните обвинения са, че с начина си на управление общината не е предотвратила високите нива на замърсяване с фини прахови частици, не изпълнява задължението си за коректно информиране на гражданите за нивата на замърсяване и не предприема адекватни мерки за справяне с проблема.
Експертизата ще се изготвя от физик метереолог и еколог със специалност "опазване на въздуха и екологичен мениджмънт. Освен това поискана е и медицинска експертиза, която да изясни каква е вредата, нанесена върху гражданите от замърсяването, в каква степен е и какви може да са последствията.
Защитата на Столична община пък поиска икономическа експертиза, за да се установи какви пари са похарчени и дали те са използвани правомерно. Съдът разпореди, че министерството на екологията трябва да прецени кои да бъдат специалистите, които да извършат експертизите. От "За Земята" обаче се възпротивиха, защото Столична община и ведомството на Нено Димов са подчинени на една и съща политическа сила, което автоматично буди съмнения за обективността им.
От екодвижението настояха специалистите да бъдат избрани от БАН или Софийския университет. “Обикновенно практиката на съдилищата по екологични дела е да изпраща запитване за вещи лица, ако нямат такива в списъка, до БАН, СУ или някой от другите университети. Защото това са необходими експерти, не са необходими чиновници ”, коментира пред медиите един от адвокатите на "Група за чист въздух".
Съдът обаче отхвърли тяхното възражение като поясни, че процедурата предвижда да се търсят експерти от екоминистерството. Какви са резултатите от направените проверки ще стане ясно на следващото заседание на 8 юли. “Трябва да стане ясно, че ние не искаме никакви обезщетения от страна на Столична община. Искаме просто да се преустанови замърсяването, доколкото зависи от Общината.
Искаме и да се предприемат действия, с които да се компенсират гражданите затова, че толкова време дишаха мръсния въздух. Например нека се субсидират безплатни прегледи при лекари.”, коментираха от "Група за чист въздух".
Още от категорията
Главчев: Споразумението с Украйна не буди притеснения, освен в един аспект – десетгодишния срок