Над 200 експерти по културното наследство от цяла Европа ще пристигнат днес в Пловдив. Поводът е, че градът под тепетата е домакин на тържествената церемония по награждаването със Знака за европейско наследство на Европейския съюз, пише PlovdivTime.bg. Събитието е в рамките на конференцията на българското председателство на ЕС „Културно наследство: За една по-устойчива Европа”, която ще се проведе в Пловдив на 26 и 27 март в хотел „Империал”.
През 2017 г. Министерството на културата номинира архитектурно-историческия резерват „Старинен Пловдив” за престижната награда заедно с 25 обекта от 19 държави. Знакът за европейско наследство цели популяризирането на на места и обекти, изиграли важна роля в историята и културата на Европа.
В Пловдив се очаква да пристигнат над 200 експерти по културното наследство от цяла Европа за конференцията „Културно наследство: За една по-устойчива Европа“. Откриващото заседание е на 26 март от 16 часа, а преди обед гостите ще се разходят из Стария град.
Председател на конференцията е заместник-министърът на културата Амелия Гешева, но в залата ще бъдат министър Боил Банов, европейският комисар по образованието, културата, младежта и спорта Тибор Наврачич,Лука Яхиер, встъпващ председател на Европейски икономически и социален комитет, Мирчеа Диакону, заместник-председател на Комисията по култура и образование на Европейския парламент, Бабет Уинтър, член на Европейския комитет по регионите, държавен секретар за Европа и въпросите на културата при Държавната канцелария на федерална провинция Тюрингия, Германия, Джулиана де Франческо, заместник-председател на Комисията по култура, наследство и ландшафт, Съвет на Европа, Снежка Куаедвлиег-Михайлович, генерален секретар на „Европа Ностра“, Карстен Палуден-Мюлер, бивш директор към Норевежкия институт за изследване на културното наследство (Норвегия).
Целта на конференцията е да представи културното наследство като съществен ресурс за постигане на мир, обединение и икономическо развитие в Европа. На събранието ще бъдат обсъдени и най-добрите практики за подобряване на политиките за съхраняване на ценностите от миналото и повишаване на знанието на обществото за тях. Ще се дискутира и създаването на интегриран подход към културните ценности в Европа, а също и взаимодействието между изкуството, културното наследство и други обществени сектори за стимулиране на иновациите, устойчивостта и социалното включване.
Доклади ще изнесат Бруно Фавел, ръководител на Отдела по европейски и международни въпроси, Главна дирекция „Наследство“, Министерство на културата (Франция); д-р Уве Кох, ръководител на Комитета за немско културно наследство (Германия); Анисия Аврам – Експерт, отговарящ за Дигиталното културно наследство на ЕС, Генерална дирекция КОНЕКТ, Европейска комисия; Терие Нипан, технически директор, Дирекция за културно наследство (Норвегия); Милена Драгичевич-Сешич, Университет по изкуствата в Белград (Сърбия); Бенедикт Селфслаг, председател на панела за оценка на кандидатурите по инициативата Знак за европейско наследство; проф. Жан-Кристоф Барбато, професор по публично право, Катедра „Жан Моне“ по Право на ЕС, университет в Нант (Франция); проф. Иван Кабаков, Софийски университет, (България); Карстен Палуден-Мюлер, бивш директор към Норвежкия институт за изследване на културното наследство (Норвегия); Роб Пикар, професор, Университет „Нортумбрия" (Обединено кралство) и консултант към Съвета на Европа; Томас Кнубен, Директор на Института за културно управление към Университета в Лудвигсбург; Мария Кури, преподавател по културна политика и администрация, катедра „История, археология и управление на културните ресурси“, Университет на Пелопонес; Греъм Файрклу, Университет в Нюкясъл.
Пред участниците в конференцията ще говорят артистичният директор на „Пловдив 2019” Светлана Куюмджиева и Гина Кафеджиян – мениджър проекти във фондацията. Темата на презентацията им е „Съвременни практики за обживяване и споделяне на културно наследство в рамките на проекта Пловдив - Европейска столица на културата 2019”.