Започват да се разработват нови поколения на ваксините, тъй като  „Пфайзер“, и „Модерна“ признаха, че с 2/3 намалява ефективността на медикаментите им. Това заяви проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология към БАН.  Според нея у нас в момента най-разпространен е британският вариант на коронавируса.

"До нас все още не е достигнал южноафриканският, а срещу него ваксините имат много по-ниска ефективност. От „Пфайзер“ считат, че ще има трета доза 8 месеца след поставянето на втората, за да се реагира и на новите варианти“, обясни проф. Петрова.

Според нея руската ваксина е с 91% ефективност и също е много качествена. Тя поясни, че всички ваксини предпазват от тежко протичане на заболяването и създават имунен отговор. Според нея не трябва да се избива толкова между тях, защото всяка една от тях ще доведе до добър резултат.

„В момента е проверено каква е ефективността и на трите ваксини след първа – тя е 80-90%. Втората добавя едни 10-15% към тази ефективност и затвърждава имунния отговор. До голяма степен човек е защитен и само след първата доза“, поясни проф. Пенка Петрова пред БТВ.

В момента във Великобритания текат експерименти – около 400 доброволци си поставят различни комбинации от две от ваксините през различен период от време, за да се види дали има ефективност.

„Ваксините дават гаранция за леко протичане на заболяването, но в голямата си част не обещават, че ваксинираните хора няма да са преносители“, поясни проф. Петрова.

Учените доказват, че имунитетът, придобит след преболедуване, е доста по-обхватен.

Според нея твърдението на здравния министър, че до края на юни у нас ще са се ваксинирали 70% от хората не е реалистично.

„Първо няма толкова много произведени ваксини в света и второ ваксинацията у нас в момента върви бавно, за да може това да бъде постигнато“, на мнение е тя.

Сериозен ръст има на новорегистрираните случаи на коронавирус у нас за последното денонощие – 2588. По думите на Пенка Петрова тези данни показват, че постепенно влизаме в трета вълна.

„Такива стойности не е имало от декември миналата година. Независимо от отпускането на мерките, личната хигиена трябва да се спазва“, каза проф. Петрова.