Военна полиция е демонстрирала модерна антидрон система, казва Стайко Топалов, президент на Международната асоциация за борба с дроновете в ефира на Нова тв.
В момента се извършва охрана на активите на "Лукойл" в България по въздух, суша и вода. Провеждат се изключително засилени проверки на влизащи автомобили в комбината в Бургас. Подобни се извършват от години. Няма забавяне на товаренето на цистерни. На територията на комбината има служители от държавните администрации на ДАНС, ГДБОП, митницата, жандармерията, полицията и др. Според синдикатите ситуацията е спокойна, продължават да извършват рутинните си действия.
"На територията на "Лукойл" в Бургас има модерна антидрон система, която е демонстрирана от военната полиция", заяви Стайко Топалов, президент на Международната асоциация за борба с дроновете. Според него в България нямаме случай да е свален дрон на земята.
"Полицията обаче има такава система, но тя трябва да остане в тайна. Темата е важна, но дроновете са и полезни, и опасни. Антидрон системите се развиват всеки ден, както и дроновете. Те се управляват без радиоконтрол.
От нашата асоциация си партнираме с МО, но все още у нас няма експерти на високо ниво за закупуване на системи, следващата година стартираме магистърска програма в Техническия университет.
Добрите системи струват от 5 до 10 млн. евро, могат да охраняват до километри разстояния.
Има огромна опасност около нас, трябва ни бързо адекватно законотворчество с конкретика. Сега няма санкции, кой прихваща и как се реагира. Ако стигнеш до собственика, наказанието е отнемането на дрона и малка глоба", допълни Стайко Топалов.
Още от категорията
Виж всички
Изследвания: Най-големите звезди във Вселената могат да експлодират, без да оставят следа след себе си
Мъж загина, след като бе ударен от камион на АМ „Марица"
Акценти
Виж всички
Мъж загина, след като бе ударен от камион на АМ „Марица"
Пловдивски спецполицай е задържан за детска порнография