
„Вирусът е тук и пандемията не си е отишла, това е една ситуация, с която трябва да се съобразим“, това заяви проф. Радостина Александрова от БАН.
Според нея не трябва да има крайности – нито строги ограничителни мерки, нито прекален оптимизъм.
„Все още не е потвърдено, че се е появил по-лек вариант на вируса, така че трябва да продължим да бъдем внимателни. Вирусът е получен при рекомбинация с други видове и е все още непознат за нас – именно затова е и опасен“, каза Александрова.
Тя заяви, че има голямо значение особеностите на всеки един човек – неговата имунна система и начин за приемане на вируса. Това силно влияе на това как ще протече заболяването.
„Ние все още не знаем кой е този животински вид, в който акумулира вирусът. Една от хипотезите е, че това е панголинът. Въпросът е, обаче какво е накрало вируса да се прехвърли от това животно към човека – едната възможност е намалената популация на вида, която може да е накарала вирусът да търси нов гостоприемник“, заяви професорът в ефира на БТВ.
Според нея коронавирусите не изграждат траен имунитет и темата за антителата е спорна и е възможно да не показва пълната картина на „стадния имунитет“.
Още от категорията

Участник във финала на "Капките" предложи брак на приятелката си пред 40 000 на "Васил Левски"

