"Бюджетът за 2025 е катастрофален заради огромния ръст на разходите. На практика влизаме в ситуация, в която от 42% от БВП, скачаме на 46% в рамките на една година и разширяваме разходите с почти 20 млрд. лв. Голяма част от тях отиват не за инвестиции, а за увеличение на заплати и всякакви популистки мерки". Това каза икономистът от Института за пазарна икономика Адриан Николов пред NovaNews.bg.
Преподавателят по икономика доц. Щерьо Ножаров каза, че „без съществена промяна в данъчно-осигурителната тежест, изведнъж приходите и разходите скачат с 20 млрд.лв., което е с около 30%”. „При очакван сравнително нисък икономически растеж от 2,8 % имаме 20 млрд. лв. скок”, допълни той. „Доскоро МФ казваше, че няма как да събере 18 млрд. лв. разходи, а сега казва, че няма проблем с 20 млрд. лв. Преди четири седмици обявиха, че трябва да се режат разходи. Сега виждаме, че не само не са орязани, а има и нови”, коментира Ножаров. „При стандартен темп на растеж на приходите между 2 млрд. лв. и 7 млрд. лв. годишно, изведнъж се оказва, че планираме 17 млрд. лв.”, допълни икономистът.
Ножаров обясни, че икономическият растеж като абсолютна стойност не влиза целия като приход в бюджета. И допълни, че ние трябва да свием растежа на разходите, защото той има лош ефект, например – годишният таван на дълга за следващата година се увеличава от 11,7 млрд. лв. на 16,9 млрд. лв. „Издръжката на ведомства е много разширена. Трябва да прегледат всички автоматични механизми за увеличение на заплатите в публичния сектор”, каза още икономистът. И допълни, че трябва да се обърне внимание и на „капиталовите разходи, които съвпадат с европрограмите и с ПВУ, и по които правителството е песимист, че ще вземем пари, щом ги е заложило”.
Николов посочи, че причината за „апокалиптичния бюджет за следващата година е гигантското увеличение на разходи”. И допълни, че разходите за здравеопазване също растат, без да е ясно какво стои зад това. Той посочи, че няма как да се каже, че няма никаква причина за увеличението на заплатите в МВР и Министерството на отбраната, но трябва да се направи анализ на работещите в тези ведомства, да се види какво правят те и дали може да се оптимизира размерът на администрацията.
Още от категорията
Фейсбук се срина!