Специалисти от Аграрния университет в Пловдив отглеждат експериментално в оранжерии десертни сортове грозде. Италианско сдружение подарява на учебното заведение конструкцията, както и скъпия софтуер, който регулира всички показатели, които влияят на узряването, чрез датчици. Технологията се използва от години в Сицилия, но у нас е непозната.

Отглеждането е експериментално заради климатичните различия между България и Италия. Както при доматите и краставиците, оранжерийното производство на грозде позволява по-ранно узряване, а при по-късните сортове процесът може да се забави. Така може да се продава току-що откъснато грозде дори през зимата. А това гарантира висока цена, съобщи БНТ.

“Така е и с черешите, например, когато не е сезона на черешите, вижте какво става! Продават се за 50 лв килограм!”, заяви Джузепе Аккардо от Италиано-българско бизнес сдружение.

“При винените сортове също може да има добър ефект, но когато цената на гроздето е висока, то тогава и цената на виното ще скочи доста повече и затова те са се насочили главно към десертните сортове.”, твърди доц. Ангел Иванов от катедра „Лозарство“ към Аграрен университет-Пловдив.

Създаването на декар лозя под полиетилен в Италия струва над 25 хиляди лева. Затова експертите предполагат, че ще е необходимо време преди да се наложи и у нас.

“Следващата година през май ще разбрем колко успешен е експериментът в Пловдив. Това, което искаме да направим е, българските производители, които разполагат с много хектари земя да отделят няколко хектара и за десертни сортове. Ние ще им покажем цялата технология и може да изкупуваме цялата им продукция и да я продаваме из целия свят.”, казва още Джузепе Аккардо.

През март изцяло ще бъде изградена системата край Брестник. Наблюдаването на ефекта от подобно производство е ценен опит и за бъдещите агрономи, които учат в университета. Дали България има шансове да изнася над 260 хиляди тона десертно грозде, както преди години, ще покаже сициалианският експеримент.

TNS.bg