В нощта на 19 и 20 юни миналата година в резултат на поройните дъждове се образуваха кални потопи, които пометоха всичко по пътя си във варненския квартал „Аспарухово”. 13 души загинаха, сред които и деца.
Една от причините за високата вълна беше поставена с разрешението на община Варна бетонова преграда, която затапи едно от деретата, пише бтв. Причина за трагедията беше и безогледната сеч, презастрояването без спазване на необходимите правила и лошата инфраструктура, която не отговаря на изискванията. Още тогава, след като беше отменено бедственото положение, екипи геодезисти огледаха района и направиха своите препоръки.
След бедствието хиляди жители на квартала бяха изведени от домовете им, десетки къщи и магазини бяха съборени, на мнозина бе предложено да живеят във фургони.
От декември миналата година е назначена комплексна експертиза, която включва въпроси от областта на геологията, климатологията, хидрологията, екологията, архитектурата, строителството и ред други изследвания. Всички тези изключително сложни изчисления все още не са готови.
В първите дни на трагедията доброволци от цялата страна отидоха да помогнат в „Аспарухово”. Днес обаче жителите се чувстват забравени от държавата и се справят с трудностите поединично, както могат.
В квартала днес организират литийно шествие от храма до една от залетите улици, после ще бъде отслужена служба и ще бъде даден курбан за здраве. Основните проблеми на хората в квартала остават свлачищата и двете дерета, които трябва да се претрасират – вероятно пари за това ще има към края на годината.
Другият проблем, който беше сочен като причина за наводнението, беше изсичането на гората над квартала. По този повод имаше няколко протеста през годината и в крайна сметка еколюбителите извоюваха горите да не се секат.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Нов протест пред Народния театър заради "Оръжията и човекът"