Близо 76% от българите не одобряват премахването на надбавките за трудов стаж, показват данните от проучване на Агенция АФИС, свързано с предложенията за промени в Кодекса на труда. Само един от десетима я одобряват. Останалите 14% нямат мнение.
"Това негативно мнение е сравнително равномерно застъпено в градове и села, сред млади и стари и различни етноси и занятия. С едно изключение – в категорията "работодатели и арендатори". При тях одобрението се среща 3 и половина пъти по-често от обичайното", коментират социолозите.
Сред хората във възрастовия интервал 18-29 г., съотношението "одобрение – неодобрение" също е доминиращо негативно (11% към 59%).
"Следователно може да се отхвърли предположението, че младите работници възприемат надбавките на по-опитните си колеги като дискриминация", твърдят от АФИС.
55% от пълнолетните българи не одобряват идеята за сключването на трудови договори, при които работникът е длъжен да се явява на работа "на повикване" и да му се плаща само за отработените часове.
28% одобряват предложението, а останалите 17% са без мнение.
При бизнеса и категорията на "самонаетите" съотношението между съгласни и несъгласни се обръща и става 49% към 38%.
Преобладаващо негативното мнение се обяснява с факта, че "гъвкавостта" на труда у нас реално гарантира нестабилен живот на наемния работник и без специално предназначен за това регламент.
Повече от половината българи (58%) получават част от заплатата си в плик, за сметка на осигурителните си права. Във всяко пето домакинство (22%) поне един член губи работа в течение на година, сочат още данните.
54% не одобряват предложението за двойно увеличение на разрешените часове за извънреден труд – от 30 на 60 часа месечно, а 27% го одобряват. Останалите нямат мнение.
"Ако допълнителният труд годишно нараства от 150 часа на 300 часа при около 260 работни дни, се прекрачва границата на 8-часовия работен ден и се преминава към "нова нормалност" – 9-часов работен ден. Исторически, идеята "8 часа труд, 8 часа сън, 8 часа свободно време" е минималното искане, от което тръгва в последната четвъртина на 19 век световното работническо движение. Нейното осъществяване структурираше начина на живот през 20-ти век, при което огромното мнозинство, съставено от наемни работници, се ползваше от благата на цивилизацията. Същото важи за "прогресивните" инициативи за създаване на социално дъно от "работещи бедни", коментират данните от АФИС.
Националното проучване на общественото мнение е осъществено в периода 9-15 март 2019 г. Интервюирани пряко "лице в лице" в техните домове са 1008 лица. Данните са представителни за мнението на българските граждани на възраст от 18 до 65 години.
Още от категорията
Облачно и студено време в Пловдив, възможен е слаб снеговалеж