Правителството разреши преобразуването на четири колежа във висши училища. Пети колеж става факултет.
Решенията бяха взети днес на заседанието на Министерския съвет.
Факултет на Югозападния университет в Благоевград става Техническият му колеж. Преобразуването ще позволи обучението на магистри в специалностите "Моделиране, технологии и мениджмънт в шевното производство", "Електроника" и "Комуникационна техника и технологии".
Обучението в бакалавърска степен се извършва, като студентите плащат такси, определени от МС. Обучението на по-голямата част от магистрите се извършва срещу значително по-високи такси, определени от Академичния съвет на висшето училище.
Преобразуването е мотивирано с необходимостта от инженерни кадри за шевната индустрия, електрониката и комуникационните технологии. В мотивите пише още, че то отговаря на увеличеното търсене на инженери, радиоинженери, програмисти, специалисти по електроника и конструктори в регионален и национален мащаб.
Проектът е получил положителна оценка с решение на Акредитационния съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА).
С приетото постановление в преобразуваното звено ще се извършва обучение по още две специалности „Опто- и наноелектроника“ и „Компютърни системи и технологии“.
Петте нови висши училища ще са сегашните Колеж по пощи в София, който става Висше училище по телекомуникации и пощи, и частните: Колеж по икономика и администрация - Пловдив, Европейски колеж по икономика и управление - Пловдив и Международен колеж - Албена.
Във висшето училище по телекомуникации и пощи досегашните специалности от направления "Администрация и управление" и "Комуникационна и компютърна техника" ще се учат в бакалавърска, магистърска степен, а вече и в степен "доктор".
Висшето училище ще има Факултет по телекомуникации и мениджмънт и Департамент „Фундаментална подготовка“.
То вече ще може да обучава завършили степен "професионален бакалавър" по същите или сходни специалности.
Новото частно Висше училище по сигурност и икономика ще подготвя специалисти в професионалните направления „Администрация и управление”, „Икономика” и „Национална сигурност”. То ще има три учебно-научни центъра – по национална сигурност, по икономика и управление и по чуждоезиково обучение. Ще обучава бакалаври и магистри.
България има 51 акредитирани висши училища. От години и анализатори и политици говорят, че те са твърде много, но нито едно правителство не смее да предприеме мерки за намаляване на броя им.
TrafficNews.bg