На този фон след законодателните поправки и мерките на институциите жертвите на насилие, които са потърсили помощ, се увеличават спрямо миналата година до рекордни нива. Ето статистиката на МВР.

До вчера - 13 ноември, борят на издадените заповеди за защита е 4 320.

А до септември месец подадените сигнали за домашно насилие на телефон 112, са над 40 хиляди.

Какви са първите признаци, че човек е насилник и как да се откъснат жертвите?

Марина Ангелова си спомня какво точно е провокирало обидите и манипулацията от страна на бившия ѝ партньор да прераснат във физическо посегателство.

„Когато съм изявила някакво мнение, когато съм изказала някакво желание, когато съм отстоявала себе си и това насилниците не го търпят. Не обичат да им се противопоставят, затова и толкова много жени мълчат“, казва тя.

Вътрешният глас на Марина ѝ подсказва, че нещо не е наред още на третия месец от връзката.

„Въпросът е, че тук вече в жената има някаква травма, че тя ще го спаси, той ще се промени, ние ще вярваме в него. Не хора, не – вярвайте в себе си, успявахте в себе си, заради вашия живот“, казва тя.

„Годината е рекордна по издадени заповеди за защита, което означава, че обществото се събужда за проблема“, обяснява главен асистент д-р Благородна Макева, която 25 години работи по случаи на домашно насилие за БТВ.

„Общото в случаите на домашното насилие е желанието за власт и контрол на едно лице. Във всеки случай почти има и дете и ние не трябва да забравяме, че дори когато насилието е насочено към майката или друг член на семейството и се случва пред детето, това е психическо насилие над детето.

Именно деца и майки са сред хилядите потърсили помощ във фондация „Асоциация Анимус“ тази година. От фондацията призовават жертвите да звънят на телефон 0800 100 86 76.

„Душенето, следенето, параноята и ревностния контрол – всичко това са показатели и рискови фактори, които показват, че насилието може да ескалира или да стигне до фатален край“, казва Надежда Стойчева, която е психотерапевт в асоциацията.

Откъсването става рязко и болезнено, но трябва смелост, казва Марина, която основава организация, даваща надежда на жените, преживели насилие.