Странни обстоятелства при документацията на едно от делата за бутнатия тютюнев склад на "Одрин" 8 обърнаха хода на делото срещу двамата бизнесмени, обвинени за събарянето на сградата.

Преди да бъде даден старт на делото по същество, и прокуратурата, и защитата на бизнесмените поискаха да се вземат всички документи и протоколи от делото в Административния съд в София, което касаеше разрешителното за строеж, издадено на фирмата.

По думите на прокурора Дилян Пенчев, обвинението не било запознато с част от доказателствата и експертизите, които са били изложени по време на делото в София. Тяхното вземана по официален ред би подпомогнало процесуалните действия по сегашното производство, както и би спестило време.

В момента делото от Административния съд от София се обжалва във ВАС, като там е насрочено за 2019 година. По време на делото в софийския съд са били представени два протокола, касаещи дали сградата е паметник или не на културата, които били с различно съдържание. И защитата и прокуратурата поискаха да се анализират самите протоколи, като се назначат графологични експертизи.  

Адвокатката на Георги Бранеков и Александър Николич Розалина Апостолова направи още едно искане по същество. Според нея всички свидетели, които работят в Министерството на културата, трябва да бъдат разпитани заедно, тъй като имат зависимост в една или друга степен. Съдийският състав уважи желанието й, като всички свидетели от министерството и НИНКН ще бъдат разпитани на 19 или 20 февруари, когато е следващата дата на делото. След това ще се предоставят и експертизите на вещите лица.

Преди днешното заседание двамата подсъдими отказаха коментар, а техният защитник заяви, че те не са знаели, че документите за разрешителното за строеж, с което бутнаха сградата са били фалшифицирани.

Делото продължава с разпит на други на свидетели.