Двама мъже, разбили и ограбили къща "Ламартин" в Стария град, са били арестувани. Районна прокуратура-Пловдив е повдигнала обвинения на Галин С. /33 г./ и Янко А./23 г./.
На 31 март 2016 г. служители от Областната администрация открили разбита вратата на възрожденската къща. При проверката е било установено, че от първия и втория етаж на къщата, липсват брави за врати, аплици и полилеи. След проведено разследване на 23 април 2016 г. са били задържани двамата пловдивчани. Двамата направили самопризнания и посочили, че предали горните вещи в пунктове за изкупуване на черни и цветни метали.
С постановление на наблюдаващия прокурор двамата обвиняеми са задържани в ареста за срок от 72 часа. Предстои утре, 26 април 2016 г., Районна прокуратура-Пловдив да внесе искане в съда за вземане на постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо тях.
Къща "Ламартин" е държавна собственост, там се помещаваше Дружеството на писателите. През последните години обаче тя е затворена.
Kъщата на Георги Мавриди, наречена на името на Ламартин, е построена през 1829 г. Сградата е на 190 г., има богата художествена украса, орнаментирани тавани и алафранги.
Сградата на върха на Трихълмието е сочена за една от емблемите на града. За жалост обаче от години от нея са останали само стените и две табели, които насочват туристите кой е отсядал в този дом. На първата, която е по-малка и е от камък, пише, че тук е пренощувал дипломатът Ламартин. На другата е посочено, че 170 години след сънародника си поет тук е бил и президентът Франсоа Митеран.
Стаите са потънали в нищета и мрак. Дори стаята на Ламартин не се поддържа, а с нея започва разходката във възрожденската къща. Последният ремонт е правен в средата на 70-те години на миналия век, като след това държавата предоставя къщата на Съюза на българските писатели като творческа база. Съответно съюзът я обзавежда със старинни мебели, които макар и имитация, са подходящи за интериора. Къщата се използва за спане и пребиваване от хора на изкуството, като една единствена стая е обособена за музейна експозиция - стаята на Алфонс дьо Ламартин.
Още в първите години на нейното използване обаче възниква напрежение сред писателската общност. Софийските писатели я ползват като хотел, а пловдивските им колеги рядко успяват да влязат вътре. През 1989 г. по заповед на тогавашния председател на Съюза на българските писатели Николай Хайтов от къщата са изнесени по-ценните мебели, килими и картини. След като Съюзът си взема имуществото, къщата е предоставена на Дружеството на пловдивските художници - през 1990-1991 г. Статутът на творческа база се запазва, но финансирането от държавата е прекратено.
В къщата обаче вече почти никой не влиза.
От няколко години Община Пловдив прави опити да придобие собствеността върху "Цветето на Джамбазтепе", както са я наричали едно време пловдивчани. Къщата е паметник на културата от 1995 година. Процедурата по прехвърлянето на собствеността обаче още не е приключила. А дотогава сградата явно е оставена на произвола на съдбата.
TNS.bg
Още от категорията
Стрелба в София завърши с ранен и четирима задържани