
Доброволци ще посетят домовете на възрастни хора днес в Пловдив. Под тепетата ще се проведе кампанията „SOS! Час внимание!” която е част от проекта „Мобилни социални екипи”, а поводът е празникът Игнажден. Младите хора ще си поговорят с пенсионерите, ще изслушат проблемите им и ще премерят кръвното им налягане и кръвната захар. Освен това възрастните хора ще получат хранителни пакети, които поне малко да направят празниците им по-хубави. Денят на посещението не е избран случайно – с Игнажден започват коледните празници. Според народните поверия, според това кой ще влезе пръв в къщата ти се гадае каква ще бъде следващата година.
"Искаме поне малко да внесем празнично настроение в домовете на възрастните хора, които ще посетим. В повечето случаи близките им са далече, живеят сами и са трудно подвижни. Радват се на компания и имат нужда просто някой да изслуша болките и проблемите им. Имат нужда само от час внимание",коментира една от довроволките, която ще се включи в кампанията.
В началото на месеца под тепетата се проведе кампания „SOS! Сигурност!”. Десетки пенсионери се събраха в клуба на бул.„Васил Априлов” в район "Централен". Доброволците не просто информираха възрастните хора за „ало”измамниците, но разиграха различни сценарии и разкриха най-често използваните методи и схеми, които използват те.
В проекта участие взимат Община Пловдив, БЧК, УМБАЛ „Свети Георги” и компания Трафик.
Подобен проект вече е реализиран в малките населени места около Пловдив, съвместно между БЧК и компания „Трафик”, но за първи път в областен град стартира такава услуга. Община Пловдив е първата голяма община, която се ангажира да приложи модела.
За програмата може да се кандидатства по няколко начина. Обособен е кол център, който ще бъде на разположение на гражданите 24 часа в денонощието. В социалната приемна на БЧК, в социалните служби на Община Пловдив и районните кметства желаещите да се включат в програмата могат да получат цялата необходима информация.
Всеки от потребителите ще има непрекъсната връзка с денонощния кол център. Сътрудници ще се обаждат на потребителите поне два пъти седмично, за да следят тяхното състояние. По график ще се закупуват изписаните лекарства от личния лекар. Също така ще се доставят и хранителни продукти при заявка. Самотните хора ще бъдат посещавани от социални асистенти, а доброволци ще ги придружават при разходка или у дома. Ще се организират посещения при личен лекар, а при нужда и бърз достъп до лечебно заведение.
В специалните мобилни екипи ще има обучен човек, който може да прецени дали някой трябва да бъде транспортиран по най-бързия начин до болница. Като партньор в проекта, УМБАЛ „Св. Георги” осигурява обслужване с приоритет на потребителите при пристигането им в Спешния център.
Още от категорията

Опасно горещо в Пловдив! Оранжев код и температури до 37 градуса под тепетата днес


Акценти

Брутална агресия сред младежи на Слънчев бряг

Тодор Неделев се завръща в Ботев Пловдив






