До края на седмицата предстоят няколко критични дни с валежи и обилно снеготопене, които ще предизвикат повишаване на нивото на реките и опасност от наводнения, казва в интервю за 24 часа климатологът Симеон Матев. Според него най-сериозен е рискът по поречията на реките Арда, Марица, Искър и Струма.
Матев предупреждава и за възможности за нови свлачища. Що се отнася до пролетта, той посочва, че макар дългосрочните прогнози да са трудни, най-вероятно тя ще е с температури около нормалните за сезона. Имало възможност обаче валежите да са повече от обичайните, особено през май и юни.
Симеон Матев не смята, че тази година е имало сериозни екстремни явления, като посочва, че субективното усещане за наличието им идва оттам, че има повече възможности за показването им. "Медийното отразяване е по-модерно и с повече възможности, а понякога и по-агресивно. Друг субективен фактор е, че човек вече не си представя живота без ток, интернет и самолети. Когато някакво явление го лиши временно от тях, се чувства силно засегнат", казва климатологът.
Матев споменава и за обективна причини за някои екстремния явления - повишаването на глобалната температура на Земята като цяло. "Това предполага повече влага в атфосферата, в резултат на което де усилват валежите, силата на вятъра и т.н.", казва експертът.
Според него макар зимата, като цяло да е била нормална, то общата сума на валежите превишава нормите със 150-200%, а в южните райони и с повече. Симеон Матев казва още, че не си спомня друг случай, при който при един валеж падат 150-200 см сняг, както е станало тази година в Родопите.
TrafficNews.bg