До 2050 година се очаква броят на застрашените от остеопороза и последващи от това фактури у нас да нарастне двойно. Това съобщи в Пловдив д - р Александър Шинков от Университетската специализирана болница за активно лечение по еднокринология „Акад. Иван Пенчев” по време на представянето на проект за повишаване на образоваността и познанието за остеопорозата по повод предстоящия Международен ден на заболяването на 20 октомври.
Гост на събитието беше световно признатият проф. Сократес Папапулос, консултант и директор костни и минерални проучвания в Клиниката по ендокринология и метаболитни заболявания към Университета в Лейден, Нидерландия. Според него, от изключителна важност е хората да знаят, че при настъпването на една фрактура, рискът от последващи е много голям.
„Пациент, при който има настъпило едно счупване от обикновено падане, трябва задължително да бъде изследван за остеопороза”, категоричен беше той. По думите му, най-важно е представянето и разпознаването на болестта.
Професорът отбеляза обаче, че за съжаление и лекарите имат вина за незнанието на пациентите по отношение на превенцията, причините за възникването на заболяването и профилактиката му, съобщиха от БНР.
В събитието участие взеха и ендокринолозите проф. Михаил Боянов доц. Пламен Попиванов от УМБАЛ „Александровска” и д-р Иван Вецев от Национална пациентска организация. И четиримата лекари бяха категорични, че лечението на остеопорозата е дългосрочно и продължително. Те обясниха, че 150 минутна седмична физическа активност, ежедневното приемане на 1000 мг вит. Д, калции и белтъчини и излагането на слънце е от изключително значение за превенцията и лечението на болестта.
В България, за разлика от другите европейски страни, където този процент е 50, НЗОК поема 25% от лечението на остеопорозата. Това прави 1.5 милиона лева годишно и според лекарите е твърде недостатъчно. От заболели около 250-300 хиляди българи се лекуват едва 16 хиляди.
Остеопорозата е прогресивно заболяване на скелета, характеризиращо се с намалена костна маса и структурни изменения на костната тъкан, които водят до повишена чупливост и последващ риск от счупвания. Тъй като процесът на намаляване на костното вещество и разреждането на костната тъкан напредва бавно и незабележимо през годините, остеопорозата сполучливо е наречена “Тихия крадец”.
През тази година фокусът на Международния ден на остеопорозата е поставен на заболяването сред мъжете.
TrafficNews.bg