Минимум 50% от бездомните кучета в България трябва да са кастрирани до 1 година. Освен това общините ще трябва да ги ваксинират, а и да им издадат паспорти.
Това гласи новата национална програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на България. Тя беше приета от Министерския съвет по предложение на земеделското министерство.
В програмата е заложено извършване на преброяване на безстопанствените кучета на територията на цялата страна, по общини.
Животните ще бъдат залавяни и транспортирани до ветеринарна амбулатория, където ще им бъдат направени кастрация, маркиране, обезпаразитяване, ваксинация срещу бяс и издаване на паспорт. След това ще бъдат върнати обратно до мястото, където са били заловени.
Предвидено е и организиране на информационни кампании за запознаване на обществеността с основните аспекти на проблема и възможностите за неговото решаване.
Според вносителите досегашните мерки по въпроса не са постигнали задоволителни резултати, затова е разработен цялостен и дългосрочен подход на национално ниво, който трябва да бъде включен в местните дейности на всички общини.
Целта на програмата е в дългосрочен план поне 70% от бездомните кучета да са кастрирани. Това щяло да позволи овладяване на популацията им и недопускане на безконтролното им размножаване.
Каква е бройката им?
Точна статистика за популацията на бездомните кучета у нас не съществува, но всяка община периодично вади данни за това.
През 2018-а пред медиите бе представен доклад, от който стана видно, че над 10 000 са кучетата, които скитат из улиците на големите градове в страната.
Най-много бездомни животни има в Русе, където бройката е над 4000, а в столицата уличните песове са 3844.
Във втория по големина град у нас - Пловдив уличните кучета са били 675, а две години по-рано техният брой е бил 785.
Около 400 са пък безпризорните скитащи четириноги по улиците и кварталите на Стара Загора в началото на 2018-а година, показва справката на общинския приют.
В морската ни столица Варна безстопанствените кучета са 630 според данни на общинската дирекция "Управление на сигурността и контрол на обществения ред", която има грижата да следи и регулира популацията им.
Навсякъде причината за съществуването на бездомна популация от кучета е в неспиращото изхвърляне на новородени домашни любимци от стопаните им.
Единственият по-голям град успял да се справи със скитащите кучета се оказва Бургас. По данни на общинските власти такива отдавна няма. Причината е освен в кампаниите за осиновяване на кучета, които се провеждат всяка година, и в акциите за безплатно чипиране на домашни кучета.