Как изглежда Пловдив през погледа на чужденците? Дали хората, пристигнали да учат и работят в града на седемте тепета, виждат места, които отдавна не правят впечатление на кореняците пловдивчани? Харесват ли града, хората, културата, храната ни? Дали стереотипите, които ние сме изработили за самите нас, се възприемат от другите като типично български? Дали представите ни за града и за нас самите се припокрива с онова, което те мислят за нас? Нашият поглед ли е по-реален или другият, склонни ли сме да се самоидеализираме, или се подценяваме? С тези и други въпроси TrafficNews.bg се обърна към млади хора от различни националности, които живеят, работят или учат в града. Ще ви представим разговорите с тях в поредицата „Пловдив отвън”.
Дииб Алеми е от Израел и учи стоматология в България. Първоначално пребивава в Пловдив, а след това се премества в софийския Медицински университет.
24-годишният студент е тук от 3 години и споделя, че в началото българският език е бил голямо предизвикателство за него, тъй като го смята за един от най-трудните за изговаряне и писане. В първите месеци силно впечатление на Дииб прави прекрасната природа, която имаме – обикаля планините, пътува често до морето.
Бъдещият стоматолог е горд от факта, че е живял в най-стария град в Европа. Дииб прави съпоставка в отношението на хората от Пловдив и София. Казва, че пловдичани са много дружелюбни и земни хора,говорят правилно родния си език, в сравнение със софиянци. Сега Дииб е в основата на фирма за дентални импланти, която се развива успешно в столицата.
„С пловдивчани човек може лесно да се разбере, поради простата причина, че са културни и си знаят границата! Най-хубавите ми дни са в Пловдив. Ако разбера, че някой сънародник има намерение да следва в България, винаги бих препоръчал Пловдив”, категоричен е израелският студент.
„За мое огромно съжаление, ми се наложи да се преместя да живея и уча в София, тъй като тук работата ми е по-добре заплатена и търпи развитие. Вече все по-рядко успявам да посетя любимият град под тепетата, който за жалост е в застой.”, разказва Дииб.
След завършването си той няма намерение да остане в България, тъй като смята, че е много трудно да успее, дори с престижна професия, като неговата. "Тук става само за млади хора и студенти, които да харчат парите на мама и тате”, разказа Дииб пред репортер на TrafficNews.bg. Момчето каза още, че на всички заможни чужденци тук им е добре, тъй като нямало невъзможни неща в почти всяка сфера, всичко ставало с пари, ако не с пари, то с много пари.
Попитахме Алеми как стои въпросът с девойките и любовта, а той разочаровано отбеляза, че „любов в България няма, тъй като всичко се свежда до финансовото състояние на половинката. Ако нямаш пари, никой не те поглежда. Голям процент от хората са материалисти и загърбват духовното в себе си. Този извод си направих от опита ми до момента. Приятелите ми са на същото мнение. „
Станимира Пейкова
Още от категорията
АПИ: Шофьорите да тръгват на път подготвени за зимни условия