Единодушно със 174 гласа "за" парламентът прие на първо четене новия Закон за хората с увреждания.
Депутати от всички парламентарни групи изразиха подкрепа към законопроекта, като отбелязаха, че с него не се решават всички проблеми, но се правят първи, важни стъпки. Предстои прецизиране на текстовете между първо и второ четене.
Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков благодари за подкрепата на депутатите, както и на всички участници в работната група, които са помогнали за подготовката на този "трудно родил се законопроект". Приемането на закона е първата стъпка към положителната промяна за хората с увреждания, която те очакват, посочи той.
Новият закон предвижда една структура да предоставя всички мерки за подкрепа. От 1 януари 2021 г. трябва да се създаде Държавната агенция за хората с увреждания, която да осъществява дейности, свързани с изготвяне на индивидуалната оценка на потребностите и координиране на политиката за правата на хората с увреждания. Целта е единната структура да координира изпълнението на цялостната държавна политика в сектора.
Създава се Съвет за наблюдение, който да гарантира защитата на правата на хората с увреждания и да извършва дейности по насърчаване, защита и наблюдение на прилагането на Конвенцията за правата на хората е увреждания, както и да провежда консултации с представителните организации на и за хора с увреждания.
Определят се нови форми на подкрепа, идентифицирани чрез индивидуална оценка на потребностите, която изследва свързаните със здравословното състояние на човека с увреждания, функционални затруднения и наличието на бариери при изпълнението на ежедневните и други дейности, както и вида на необходимата подкрепа. Чрез установяване на вида подкрепа, човекът с увреждане ще се насочва към компетентните институции и организации за реализиране на съответните му права. Новият подход при изготвяне на индивидуалната оценка предвижда същата да се извършва от специализирани отдели към дирекции "Социално подпомагане".
Конкретните видове подкрепа ще са от два компонента - месечна финансова подкрепа в зависимост от степента на увреждане и целеви помощи съобразно вида на увреждането и в зависимост от потребностите.
Предвижда се от 1 януари 2020 г. финансирането и предоставянето на помощни средства, приспособления и съоръжения и медицински изделия за хората с увреждания да се осъществява от системата на здравеопазването. Те ще се предоставят в натурално измерение и в съответствие с нов механизъм и утвърдени стандарти за качество.
Създават се възможности за гарантиране на равен достъп до образование и професионално обучение, осигуряване на заетост в обичайна, специализирана и защитена работна среда, както и адекватна подкрепа за работещите хора е увреждания и техните работодателите. Квотният принцип се въвежда и за частния сектор, като ще се отнася за работодатели с численост на персонала от 50 и повече служители.
Регламентира се и нова форма на заетост - защитената заетост за хора с трайни и множество увреждания, осъществявана в центрове за защитена заетост. Предвижда се и промяна в Кодекса за социално осигуряване във връзка със зачитане за осигурителен стаж при пенсиониране на времето, през което са полагани грижи за лице с трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане над 90 на сто, както и за дете, което се нуждае постоянно от чужда помощ.
Ще бъде създадена информационна система за хората с увреждания, която ще служи за наблюдение и анализ на социално-икономическия статус на хората с трайни увреждания.
Преди приемането на закона, дебатът вървеше спокойно, докато в пленарна зала депутатът от ГЕРБ Светлана Ангелова не излезе и не предложи социалният министър Бисер Петков да продължи да управлява Съвета за интеграция на хората с увреждания и това да се гласува на второ четене.
В проекта преди това беше заложен текст, който предвиждаше Съветът да се председателства от ресорен вицепремиер, вместо както е сега - от министъра на труда и социалната политика. В момента ресорен вицепремиер е Валери Симеонов, срещу когото има протести и искане за оставка.
От опозицията заявиха, че това не е достатъчен мотив напрежението да бъде потушено и обявиха, че според тях Валери Симеонов не бива нито да е вицепремиер, нито да управлява Съвета за интеграция на хората с увреждания.
„Драма има и човекът, който в момента би трябвало да го направи, според новия закон, е абсолютно неподходящ за това място. Драма има. Валери Симеонов не може да оглави Съвета и не може да бъде вицепремиер след всичко, което е свършил”, каза Антон Кутев от БСП.
"Ако погледнем данните и цифрите, когато вие управлявахте през периода 2013-2014 година, средствата за политики за хората с увреждания бяха 180 млн. лв.", контрираха от ГЕРБ.
„Тук не говорим за пари”, репликира Кутев.
„Само да ви кажа, г-н Кутев, може би не сте се информирал, но аз ще ви покажа план за действие и в този план има точно и финансовата подкрепа, която гарантира правителството, че ще бъде осигурена”, каза председател на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
„Ако днес всички полагаме усилия да сложим начало на една реформа и да свършим работа, то по отношение на второто сте им длъжници. По отношение на това, което направи Валери Симеонов, а вие го подкрепихте, за да си спасите властта”, заяви председателят на БСП Корнелия Нинова.
Депутатите обсъждат и Закона за личната помощ. Очакванията са той също да бъде приет единодушно.
Още от категорията
30 000 медицински сестри не достигат, предлагат минималните им заплати да бъдат над 2000 лева