Властта предлага нови 15 мерки срещу насилието. Това стана ясно на брифинг в Министерския съвет, който даде премиерът Николай Денков. 

'"През последните дни и седмици в медиите се появи информация за много и някои от които тежки случаи на насилие. В един момент като че ли избухна тази информационна вълна от нови случа. Изглежда като епидемия от нови случаи. Моето усещане е, че това е било скрита епидемия от години", подчерта министър-председателят. 

По думите му окуражени от подкрепата, която някои от жертвите получили от обществото, от вниманието, което са получили от медии и институциите, макар и в някои случаи със закъснение, много хора се осмелили да разкажат за конкретни проблеми.

"Тъй като насилието няма да изчезне от само себе си, трябва да направим всичко по силите на държавата да намалим риска от него.

Помолих четирите институции, които имат отношение по темата, да направят преглед не толкова на това, което се прави, а какво още трябва за да помогнем в превенцията и подпомагането на жертвите. След едноседмичния срок направихме среща и тя бе съдържателна, неслучайно продължи повече отколкото беше предвидена. Набелязахме повече от 15 мерки. Важното е, че почти всички са на ниво министерства, Министерски съвет и координация между институциите. Има някои законодателни промени, например ранния брак при деца. Но това е по-скоро пример за промени, които ще се подготвят. Ние се разбрахме да придвижим мерките, които са на нашето ниво до един месец, допълни Денков.

В рамките на образователните институции има различни прояви на агресия на насилие, както по отношение на децата, така и към учителите. Това са белези и за насилие в самото семейство, затова трябва да се работи и с родителите. Амбицията ни е да се въведе такава програма и в детските градини и предучилищните групи, вече има при по-горните класове, каза министърът на образованието проф. Галин Цоков.

Друга важна мярка е на областно ниво - изграждане на екипи за медиация на конфликти, включително спрямо деца с проявено насилие в семействата. Те ще включват учители, психолози и юристи, които заедно с родителите ще търсят решение. Ще има ментори за справяне с агресията. От тази година по национална програма такива ще се въведат в над 30 училища, а от догодина идеята е те да могат да действат в цялата област, продължи Цоков.

Важна част са и педагогическите специалисти. Ще търсим и начин да се увеличат психолозите особено на местата къде има повече случаи на агресия. Трябва да осигурим психологическа помощ за всеки един ученик - такава помощ ще се оказва безплатно. Друга важна задача и цел, която предстои е свързана с елементите на позитивната образователна среда - да се въведат програми за развитието на социалната и емоционална интелигентност на учениците, каза още министърът.

Наред с тях ще търсим начини да разширим доброволчеството и просоциалното поведение. Тук е важно ученическото самоучастие - ученици да подкрепят ученици. Възможно е да се развие и програма, която да показва филми на такива ситуации. Има два готови филма на ученици от НАТФИЗ в момента. Всичко това може да се приложи още в началото на следващата година. Много от мерките ще дадат средно и дългосрочен ефект, допълни проф. Галин Цоков. Той обясни, че вече има училища, които са тръгнали по този път и резултатите са позитивни.

МТСП предлага развитие на мрежа от специализирани услуги за възрастни и деца, които са жертва на насилие. „Необходимо е да има минимум по една такава услуга във всяка област на страната. Създаването им трябва да бъде включено в Националната карта на националните услуги, която се изготвя в момента и ще бъде готова до края на 2023 година. Към момента услугите за подкрепа на жертви на насилие не са достатъчни и не са равномерно разпределени на територията на страната”, посочи заместник-министърът на труда и социалната политика Мая Василева.

По думите ѝ трябва да се подготви и Национална програма за превенция на насилието, в която да са заложени мерки за експертна подкрепа от психолози на служители на МВР при осъществяване на първи контакт с жертви на насилие с цел предотвратяване на кризата в нейния първоначален етап. Предвидено е и повишаване на експертизата на специалистите от Дирекцията за социално подпомагане, МВР и социалните услуги – чрез допълнителни обучения с цел оказване на адекватна подкрепа на пострадалите от насилие. „Предлагаме да се създават шест експертни и високоспециализирани екипа в шестте икономически региона на страната, които да работят в координация, за да може по-бързо да се осъществяват мерките и да се повиши тяхната ефективност”, допълни тя.

Заместник-министърът на вътрешните работи Ивелина Дундакова бе категорична, че МВР от 15 години е ангажирано активно с темата за домашното насилие и превенцията му. „В частност ГДНП е водещата структура в министерството. Важно е да отбележа, че поне от 10 години във всички областни дирекции функционират регионални координатори за защита и превенция от домашно насилие. Те имат контролно-методически функции, осъществяват контакт с НПО-та, социални служби, психолози и съдействат за оказването на правна помощ”, посочи тя.

По думите ѝ полицията е полагала големи усилия да се насърчават лицата, преживели домашно насилие, и с цел превенция – да докладват на компетентните органи за случилото се. „Така се гарантира, че на всички актове на насилие ще бъде обърнато съответното внимание. Към ГДНП вече е създаден сектор „Домашно насилие”, който да осъществява методическото ръководство между тези областни координатори”.

Заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев подчерта, че ведомството му е било водещата институция при разработването на големите промени в Закона за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие, които са били обнародвани през втората половина на месец юли. „С тези големи промени беше създаден Национален за превенция и защита от домашно насилие, чийто председател ще бъде вицепремиер. Зам.-председател ще бъде министърът на правосъдието. Освен това с промените е предвидено създаването на Национална информационна система, в която ще се събират данни за всички случаи на домашно насилие”, заяви той.