Цветарите на пазара препоръчват да се взимат готови букети, чиято цена варира между 5-10 лв. По-големите - с около 10 малки или 5 по-големи цветя може да стигнат и 30 лв. При някои букети от рози цветарите слагат същия цвят хартия, за да може цветето да изглежда по-живо и да не си личи, че е увехнало.

Лалетата масово се внасят от Холандия, а фрезиите и герберите са български, твърдят търговците. На първите цената варира - те се продават по 1 лв., а 10 бройки струват за 7-10 лв. Фрезиите и герберите се търсят от по-възрастни дами като там сумата също е различна - на едно място 20 фрезии са 10 лв., а на друго - 12 лв. На трето връзката е 8 лв. Други предпочитат да вземат и по-малки цветя в саксии за по 5 лв.

Основно обаче се купуват готови букети с хубава опаковъчна хартия и панделки. По-младите майки търсят орхидеи.

Търговците на дребно най-често на самия празник оскъпяват розата например от 50 стотинки до левче над стандартната всекидневната цена, каза за "Монитор" Йоана Томова, председател на Асоциацията на флористите в България. По думите й, цените от 8 март насам не са паднали и за това не може да се очаква рязък скок.

"Поскъпването идва от вносителите, т. е. от конюнктурата в Холандия, която е най-голямата борса и цветята от там се разпределят по целия свят. 80% от цветята у нас се внася от там. Има и българско производство, но делът не е голям, защото трайността на нашите цветя е по-малка. Холандска или еквадорска роза може да издържи във ваза в магазина между три и четири седмици, а българската - максимум – една", обясни Томова и добави, че у нас има много производители на далия, на рози, гладиоли, еустома. Българската еустома, доста често е по-качествена и от холандската.