
Държавният ни бюджет е ощетен с 10 млрд. лв. несъбрани и отписани приходи от НАП поради изтекла давност. Това обяви освободеният и възстановен от Конституционния съд председател на Сметната палата Цветан Цветков.
Така той отговори на твърденията на изпълняващото длъжността в институцията Горица Грънчарова-Кожарева, която съобщи за забавени одитни доклади за 1 млрд. лева. Заедно с това Цветков посочи, че в Сметната палата има 51 забавени одити, но това са такива, за които е отговарял ресорният заместник управител на Сметната палата.
На пресконференция Цветан Цветков представи общественозначими одитни доклади, за които няма политическа воля да бъдат разгледани в Народното събрание.
Цветан Цветков отбеляза, че Народното събрание от години обсъжда единствено приемането на държавния бюджет, но никога не е обръщал внимание на становищата на Сметната палата изпълнението и отчета на финансовата рамка на държавата. Нито един път през последните осем години парламентът не е приел със свое решение отчета за изпълнение на държавния бюджет. А причината за това е, че държавният бюджет не се използва за постигане на публично важни цели.
Цветков посочи и това, че българският парламент не е заинтересован от дейността на Сметната палата, която е източник на независими анализи и информация от одитите, които прави.
Основното оръжие на Сметната палата е публичността, категоричен е Цветков.
Той отбеляза и липсата на внимание на парламента към предложени законодателни промени по Закона за обществените поръчки, които засягат съществуващия неефективен контрол над публичните предприятия и на концесионни договори. И като резултат от това са тези неправомерно отписани данъци от НАП за 10 милиарда лева. А те са следствие от несъбрани с години установени при данъчни ревизии и неизпълнени задължения от различни фирми, а след настъпването на срока на погасителна давност Националната агенция за приходите ги изписва.
Много видимо в това отношение е заобикалянето на Закона за обществените поръчки при възлагането на обществена поръчка чрез инхаус. Въпреки многото приказки по темата и сега продължава тази практика. Примери за това са компаниите „Монтажи“ и „Автомагистрали“. Според становището на Сметната палата е задължително инхаус дружеството да има капацитета, за да изпълни възложената обществена поръчка. Но Цветково отбеляза, че вече две години Народното събрание не е разгледало тази предложена промяна в Закона за обществените поръчки.
Държавният ни бюджет е ощетен с 10 млрд. лв. несъбрани и отписани приходи от НАП поради изтекла давност. Това обяви освободеният и възстановен от Конституционния съд председател на Сметната палата Цветан Цветков. Така той отговори на твърденията на изпълняващото длъжността в институцията Горица Грънчарова-Кожарева, която съобщи за забавени одитни доклади за 1 млрд. лева. Заедно с това Цветков посочи, че в Сметната палата има 51 забавени одити, но това са такива, за които е отговарял ресорният заместник управител на Сметната палата. На пресконференция Цветан Цветков представи общественозначими одитни доклади, за които няма политическа воля да бъдат разгледани в Народното събрание. Цветан Цветков отбеляза, че Народното събрание от години обсъжда единствено приемането на държавния бюджет, но никога не е обръщал внимание на становищата на Сметната палата изпълнението и отчета на финансовата рамка на държавата. Нито един път през последните осем години парламентът не е приел със свое решение отчета за изпълнение на държавния бюджет. А причината за това е, че държавният бюджет не се използва за постигане на публично важни цели. Цветков посочи и това, че българският парламент не е заинтересован от дейността на Сметната палата, която е източник на независими анализи и информация от одитите, които прави. Основното оръжие на Сметната палата е публичността, категоричен е Цветков. Той отбеляза и липсата на внимание на парламента към предложени законодателни промени по Закона за обществените поръчки, които засягат съществуващия неефективен контрол над публичните предприятия и на концесионни договори. И като резултат от това са тези неправомерно отписани данъци от НАП за 10 милиарда лева. А те са следствие от несъбрани с години установени при данъчни ревизии и неизпълнени задължения от различни фирми, а след настъпването на срока на погасителна давност Националната агенция за приходите ги изписва. Много видимо в това отношение е заобикалянето на Закона за обществените поръчки при възлагането на обществена поръчка чрез инхаус. Въпреки многото приказки по темата и сега продължава тази практика. Примери за това са компаниите „Монтажи“ и „Автомагистрали“. Според становището на Сметната палата е задължително инхаус дружеството да има капацитета, за да изпълни възложената обществена поръчка. Но Цветково отбеляза, че вече две години Народното събрание не е разгледало тази предложена промяна в Закона за обществените поръчки.
Още от категорията


МОН: Няма как от нас да изтекат отговорите на матурите

Задържаха двама иманяри край Хераклея Синтика
Акценти



Нов живот за Сахат тепе - хълмът на заб/р/авените обещания!

Окончателно: Георги Семерджиев ще лежи в затвора 20 години



Вижте верните отговори на матурата по БЕЛ

