В пловдивската синагога „Цион“ тази вечер се състоя тържествената церемония за запалване на свещите на Ханука - празника на Светлината. Сред гостите бяха Областния управител на област Пловдив Дани Каназирева и Председателят на Общински съвет - Пловдив инж. Александър Държиков, които заедно с Председателя на ОЕ „Шалом“ Пловдив инж. Светлозар Калев запалиха първата свещ в ритуалния свещник – ханукия, наречена шамаша, която заема централно място и пази светостта на ханукията от оскверняване, пише PlovdivNow.bg.
Церемонията е послание за мир и разбирателство между хората, независимо от етническата и религиозната им принадлежност, и призив за участие в общата борба срещу тероризма и опитите да се разруши демократичния свят.
Ханука - празникът на Светлината е символ на героичната победа на макабейците в борбата им с елините. В продължение на осем дни във всички синагоги и във всяко еврейско семейство се палят свещите в ритуалния свещник – ханукия.
С шамаша се палят останалите свещи, съответстващи на поредния ден от празника. В чест на празника във всеки еврейски дом се поставя ханукия на прозореца, а на децата се раздават подаръци и лакомства. Така всички евреи по света почитат чудото, случило се през 3597 г. от еврейския календар или през 165-167 г. преди новата ера.
Ханука е празник с исторически характер. Древен Израел се намирал под елинска власт. Тогава управлявала династията на Селевкидите, а на евреите било забранено да живеят по законите на Тората. Службата в Храма била забранена, а светлината от менората - ритуалния седемсвещник, угасена и осквернена. Преданите на Тората евреи под предводителството на Йехуда Макабей се вдигнали на въстание. Малкото на брой въстаници успели да победят многобройната войска. Когато влезли в осквернения храм, те трябвало да запалят отново светлината, но намерили една малка стомничка с осветен зехтин, който можел да гори само един ден. Тогава станало чудото - светлината горяла в свещника цели осем дни, колкото били нужни, за да бъде приготвено ново, осветено масло. Затова и до днес евреите честват героичния подвиг на освобождението от робството и разказват историята на чудото.