България възлага сложни експертизи по делото „Нексо“ на САЩ. 500 000 долара ще струва изготвянето на част от тях. Това стана ясно на заседание на Висшия съдебен съвет, на което беше разгледано искане на главния прокурор Иван Гешев за осигуряване на въпросната сума.
В него обвинител №1 пояснява, че е необходимо спешно финансиране за назначаването на експертизи по възложено на Националната следствена служба досъдебно производство. Става ясно, че делото е свързано с разследване на пране на пари, данъчни престъпления и престъпен сговор (чл. 253, чл. 255 и чл. 321, ал. 6 от НК), и, че разследването се отличава с особена фактическа и правна сложност, както и с изключително висок обществен интерес. Предполага се, че искането му касае именно разследване на криптофирмата, която бе разкрита в извършването на множество данъчни злоупотреби в началото на годината.
Защо КС "поряза" Крум Зарков по питането му срещу Иван Гешев?
„В тази връзка е налице обоснована необходимост от възлагане на експертизи от изключително висока сложност, извършвани от висококвалифицирани експерти, които безпристрастно и обективно да предоставят своите заключения“, казва Иван Гешев и посочва, че за целта са нужни 500 000 долара без ДДС.
Най-вероятно експертизата ще бъде възложена на някоя от водещите американски кантори, специализирани в разкриването и осветяването на финансови потоци и трансакции, целящи да прикрият както произхода на средствата, така и крайния получател и действителен собственик на парите.
Специализираните кантори в САЩ, често наричани „данъчни следотърсачи“, притежават изключително висока експертиза и мрежи от информатори, позволяващи им да разкрият и финансови схеми, прикривани зад сделки с криптовалута или трансформирани в криптопортфейли.
По разследванията работят адвокати и финансисти, бивши високопоставени служители на ФБР и ЦРУ, които имат опит в разкриването на сложните мрежи за укриване на пари и техните реални собственици, както и множество престъпления, пране на пари, укриване на данъци, търговия с влияние, корупция и т.н.
Припомняме, че такова разследване страната ни води по случая „Нексо“, както и срещу четирима души, свързани с криптокомпанията – Коста Кънчев, Антони Тренчев, Калин Методиев и Траян Николов.
За тях е известно, че са действала на територията на редица държави, в това число и на такива с офшорен статут на регистрираните в тях фирми. Предполага се, че задълбочената експертиза ще бъде по отношение на осъществяване на банкова и кредитна дейност без съответния легален статут и лицензи, както и трансферирането на реални кешови постъпления в криптовалути и укриването им в офшорни зони.
ВСС е съгласувал необходимостта от спешно финансиране на външната експертиза със служебния финансов министър Росица Велкова и МФ е дало зелена светлина по възлагането на експертизата.
Това е втора много сериозна стъпка от страна на Гешев и прокуратурата по разследването на „Нексо“, свързана с високотехнологични инструменти и ангажиране на международна експертиза. През март ВСС съгласува искането на прокуратурата да се сключат договори с две от специализираните глобални платформи TRM LABS Inc. и Ciper Trace Inspector за анализ на транзакции на криптоактиви, в това число и кросчейн платформи.
В началото на февруари тази година главният прокурор Иван Гешев беше на посещение в САЩ. Знакова беше срещата на Обвинителят с единия от поканилите го конгресмени Питър Андерсън Сешън, син на дългогодишния директор на ФБР Уилям Сешън. Предполага се, че срещи, които са останали неотразени от медиите, са били именно с представители на ключови разследващи институции и експерти, които са дали съответната информация, както и контактите с водещата американска разследваща компания на Гешев.
До този момент няма никаква официална информация за започнато от „Нексо“ насрещно дело по повод разследването на прокуратурата. Известно е, че 8 американски щата заведоха дело срещу „Нексо“ и а фирмата подписа споразумение, като плати глоба в размер на 46,5 милиона долара. Бе ѝ наложена 5-годишна забрана да работи в Ню Йорк, както и да възстанови всички инвестиции с договорените лихви на американските инвеститори.
Последното само потвърждава предположението, че по случая „Нексо“ главният прокурор на България работи в тих синхрон с американските власти, което обяснява предоставянето на експертизата и услугите на водеща американска кантора в услуга на българската прокуратура по разкриване на следите и офшорните убежища на милиардите, минали през „Нексо“.