Коклюшът няма взривоподобен характер, какъвто има грипът. Виждаме пълзящо повишаване, което ще продължи. Той е по-скоро лятна инфекция. Сезонът му е сега и ще има случаи до края на годината. Въпросът е колко ще са интензивни те. На базата на не лошото ни имунизационно покритие няма да е от най-интензивните.

Това, което се случва при нас в момента, Европа го изживява от година и половина. Само за първото тримесечие на годината, по данни на европейския център по контрол на заболяванията, случаите са 32 000, заяви пред Нова д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

По думите му най-рисковата група са децата до 2 месеца. Кунчев добави, че ваксинационното покритие за коклюш, в най-ниските възрасти, е близо 93%. „Развитието на заболяването ще продължи. С мерките, които взехме ще намалим риска за най-малките”, каза той .

Ангел Кунчев допълни, че няма риск за бременните жени, но децата родени от имунизирани майки са напълно защитени.

По отношение на заболеваемостта от морбили главният държавният здравен инспектор каза, че с покритието, което има в страната, няма да се стигне до масово разпространение.

„Морбили е доста по-сериозен медицински проблем, отколкото коклюш. Там е въпрос на имунизационно покритие”, каза Кунчев.

Според него дългият COVID 19 е едно от най-неприятните усложнения от болестта. „Зад това се крият много състояния. Последствията се появяват там, където болният е имал слабости. Те са много разнообразни. Много научни центрове работят по това, но няма напредък в тази област”, каза Ангел Кунчев