Посланиците на САЩ, Албания, Австралия, Канада, Грузия, Израел, Япония и Обединеното кралство у нас се присъединяват към своите колеги от ЕС, които осъждат заплахите за насилие срещу Министерския съвет и посланика на САЩ, отправени от български народен представител.

Посланиците заявяват, че такива заплахи не могат да бъдат оправдани и застават заедно с ясното убеждение, че речта на омразата не може да има място в нашите общества, се казва в съобщение на посолството на САЩ.

Съвместното изявление е по повод публикация на депутата от „Възраждане“ Елена Гунчева от 18 март. В нея Гунчева написа, че Русия разполага с оръжия, с които „точно може да улучи Министерски съвет“, ако българското правителство реши да изпрати военна помощ на Украйна.

По-рано и председателят на парламента Никола Минчев определи изявите на депутата като „недостойни и недопустими“ и посочи, че според чл. 29 на Виенската конвенция „всички депутати дължат уважение на висшите държавни представители, както и на дипломатите“.

Никола Минчев скочи срещу пловдивска депутатка от „Възраждане” заради заплахи към премиераЕлена Гунчева се „надявала” Русия да порази МС, докато Кирил Петков бил вътре