Вчера излезе информация, че проблемите с телевизията "Булсатком" се дължат на изтекъл лиценз. Подробности четете тук:
Днес "Булсатком" излезе с позиция, че става дума за целенасочени атакия. От компанията обаче не конкретизират какви са тези атаки и как повлияват върху използването на телевизионните услуги. От компанията потвърждават, че се водят дела, свързани с лицензи на софтуер, но по думите им не става дума за основния лиценз на приемниците.
Вижтя цялата
ПОЗИЦИЯ НА „БУЛСАТКОМ“
Във връзка с медийни публикации, твърдящи, че липсата на софтуерен лиценз е причината за проблемите с телевизията на „Булсатком“, заявяваме, че това не отговаря на истината. Текущите проблеми на част от абонатите ни са резултат от целенасочена атака срещу компанията и нямат нищо общо с внушенията за нарушаване на договорни отношения.
Какви са фактите – през 2019 год. „Булсатком“ сключва 10-годишен лицензионен договор за ползване на Булкрипт софтуер с фирма Делтаком Електроникс на бившия съсобственик и изпълнителен директор на „Булсатком“ Максим Заяков.
Булкрипт е вид софтуер, инсталиран в приемниците за сателитна телевизия, който позволява декодиране на телевизионния сигнал. Цената по договора е заплатена стриктно от „Булсатком“ в оказаните срокове. Едновременно с това фирмата Делтаком Електроникс, в която собственици са братята Максим и Пламен Заякови, се явява и доставчик на част от приемниците, които „Булсатком“ предоставя на своите абонати.
Съдебното дело, което в момента, така наречената „трета независима страна“, а именно Пламен Заяков води срещу „Булсатком“, касае друг софтуер, различен от Булкрипт, за който се твърди, че е инсталиран в приемниците и за чието авторството Пламен Заяков (брат на Максим Заяков) претендира. Нито в продуктовото описание на приемниците, нито в ръководството за експлоатация е индикирано наличието на друг вид софтуер. През целия период на търговските взаимоотношения между двете дружества компанията Делтаком Електроникс не е информирала „Булсатком“ за наличието на друг софтуер в приемниците. Ако това е било факт, възниква въпросът защо Максим Заяков не е уредил правата за него в периода до 2018 г, докато самият той е изпълнителен директор на „Булсатком“.
В същото време не е известно Пламен Заяков да е разгласявал публично за създаването на този вид софтуер, каквато е нормалната търговска практика. Не са регистрирани и авторски марки или дизайни, нито авторството на подобен софтуер е обозначено в CISAC, най – голямата организация, защитаваща правата на авторите.
Към момента съдебното дело между „Булсатком“ и Пламен Заяков не е приключило. Има единствено решение на първа инстанция, което е обжалвано. Затова тълкуваме всякакви спекулации по съществото на делото като самоволен акт, целящ злоумишлено да навреди на „Булсатком“ и да нанесе удар върху имиджа на компанията. Още повече атаката идва в момент, в който Неосат – друга от фирмите на Заяков – промотира явна проява на нелоялна конкуренция – пуска на пазара оферта, с която приканва абонатите, чийто приемници имат Булкрипт софтуер (а такива на пазара са само абонатите на „Булсатком“), да се пренасочат към услугите на Неосат.
Намираме за недопустимо на фона на един чисто юридически бизнес спор компанията ни и нейните потребители да стават жертва на опит за целенасочено източване на клиентската ни база.
Вярваме, че всички клиенти на сателитна телевизия, включително и тези на „Булсатком“ могат да бъдат спечелени само с честни усилия и високо качество на услугите, а не чрез внушения и манипулации. Намираме за изключително порочни подобни деструктивни бизнес практики и ще реагираме на тях по законов път.
Още от категорията
Заедно за 12-годишната Дария! Нужни са спешни средства за лечение на рядко заболяване