Една от най-старите църкви у нас - "Св. Атанасий", построена през 1837 година, ще празнува храмовия си празник тази година обновена. Във възстановяването й се включиха с доброволен труд и средства самите бряговчани, които не издържаха да гледат разрухата и се обединиха, намериха и по-големи спонсори и успяха да върнат живота в тази забележителна сграда.

Църквата прилича на руска и приликата не е случайна. Особеното е, че тя е построена на високо в хълма в края на селото, издигната във време, когато на православните храмове са отредени само ниски места.

Историята е много интересна и обяснява руския вид. Кара Алан е турското име на селото, една легенда гласи, че то е основано от Кара Иван - родолюбив българин, който се заселил там, бягайки от Северна България и опитите на турците да го накарат да приеме вярата им. Първо неговата фамилия, после други непокорни българи се заселват наоколо, слизат от планината по-надолу в равнината около река Каялийка и така създават селото. Местният паша отказвал да им разреши да построят църква, но те приложили хитрост.

Събрали мокри съчки и ги струпали на хълма. Вечер, докато съхнели от жегата през деня, съчките давали фосфорен ефект и отдалеч се виждало сияние. Местните отишли при пашата и го убедили, че това място е свещено и точно там, на хълма, трябва да се издигне православен храм. Точно по това време оттам минавал пътят на двама руски правосвещеника, които подкрепили молбата им и така строежът бил разрешен. Те не спрели дотук, наредили куполът да е капковиден от сребърни люспи- типичен за руските православни храмове.

В центъра на пода на църквата е изваян гербът на тогавашната Руска империя - мраморен двуглав орел. Дарение от руснаците е и полилеят в храма, а на олтара е типичният православен кръст. Храмът е изографисан от Динко Кузмов Шишков, известен като Динко Зограф, а една от най-ценните неща е автентичната древна руска икона с изображението на Исус Христос- тя носи белезите на руската школа с вдлъбнато изображение под стъкло, гравирано с множество позлатени люспи.

Днес село Брягово в община Първомай е пример за пълното разбирателство, в което живеят християни и мюсюлмани, а обновеният вид на църквата "Свети Атанасий" говори за това, че добрите хора и добрите дела не са само в историята.