Премиерът Бойко Борисов се срещна със заместник-държавния секретар на САЩ Джон Съливан. Във фокуса на разговорите бяха сигурността, енергетиката, инвестициите и двустранните отношения, съобщават от пресслужбата на Министерския съвет.
Борисов отново увери, че България напълно изпълнява поетите ангажименти към НАТО и препотвърди повишаването на разходите за отбрана на 2% от БВП до 2024 г., както и за отделяне на повече инвестиции във въоръжение и оборудване.
Съливан пък подчерта, че България е стабилен и предвидим партньор в рамките на Алианса и на двустранна основа. И предаде на Борисов послание от американския президент Доналд Тръмп за значимостта за САЩ на приятелските и партньорски двустранни отношения с България и високата оценка за тях.
Акцент в срещата между Борисов и Съливан бе още енергийната сигурност и сътрудничеството между двете страни в тази област. Министър-председателят запозна Съливан с напредъка по интерконектора между България и Гърция, с амбициите на страната ни да съхрани ролята си в преноса и търговията с газ, както и с проекта за АЕЦ „Белене“.
„България води политика, насочена към гарантиране на енергийната сигурност както за страната, така и за ЕС“, заяви премиерът. Той посочи, че работим активно за енергийна диверсификация и по проектите за газови връзки със съседните страни, предава Нова.
Посещението на Съливан идва в момент, в който процедурата по избора на изтребители за армията влезе в нова фаза. Две от компаниите, кандидати да изработят самолетите - американската „Локхийт Мартин” и шведската СААБ вчера подобриха офертите си. Пред Нова министърът на отбраната Красимир Каракачанов обясни, че във вземането на решението винаги има политическа целесъобразност. Каракачанов разговаря с Джон Съливан.
„Недейте да си мислите, че доставката на един самолет, а в конкретния случай на 8, става за 24 часа. Ако ние днес сключим договорите, самолетите ще бъдат доставени до 2 години. Пилотите на третата година ще могат да ги управляват”, коментира Каракачанов. На въпрос дали България ще се спре на американската оферта военният министър отговори: „Нека да не слагаме каруцата пред коня. Честно казано, сме доста далеч от подписване на договора. Във вземането на решение за закупуване на техника винаги има и политическа съобразност”.
Джон Съливан се срещна и с президента Румен Радев. В срещата участва и посланик Ерик Рубин. Във фокуса на разговорите бяха стратегическото партньорство между България и САЩ, както и развитието на двустранното сътрудничество.
Президентът Радев изрази интереса на страната ни към разширяване на икономическия обмен и увеличаване на инвестициите от САЩ в сфери с висока добавена стойност и информационните технологии. По думите му България се утвърждава като регионален технологичен лидер и привлича все повече експерти и технологични компании от региона и Европа.
Радев посочи още, че страната ни има амбицията да се развива като регионален енергиен център в Югоизточна Европа. Реалната диверсификация с изграждането на интерконектори с нашите съседи, заедно с директните доставки на енергийни ресурси, повишават сигурността и водят до намаляване на цените, с което съответстват на националните интереси на България и на Европейския съюз, посочи още Румен Радев. Обсъдена беше и възможността за разширяването на двустранното сътрудничество в разработването на перспективни енергийни източници.
Джон Съливан даде висока оценка на двустранното сътрудничество в сферата на отбраната и сигурността и на приноса на българските военнослужещи в НАТО. Президентът отбеляза значителния международен интерес към процеса на модернизация на Българската армия, в който участват и САЩ. Държавният глава подчерта, че страната ни се стреми към стратегическо партньорство с бъдещия доставчик, обмен на програми за обучение и търси най-изгодното предложение на основата на равнопоставеност, конкурентност и прозрачност, при спазване на критериите, определени от Министерството на отбраната и Народното събрание.
Още от категорията
50-годишен, пострадал при трудова злополука в Благоевград e транспортиран с въздушната линейка