Сделка с властите в Скопие предложи премиерът Бойко Борисов по време на днешната си визита в Северна Македония. Той обеща твърда подкрепа на западната ни съседка за присъединяването ѝ към НАТО и Европейския съюз, но постави срок до октомври спорните въпроси в общата история да бъдат изчистени. Заедно със своя македонски колега Зоран Заев двамата почетоха символично паметта на Гоце Делчев, чието име стана повод за разправии между двете страни в последните месеци.
По-късно те откриха заедно и възстановения седсемметров паметник на полковник Константин Каварналиев, български офицер герой от Междусъюзническата война. Той остана в историята със спасяването на хиляди цивилни българи, бягащи от гърците, както и с героичната си смърт, когато лично повежда атаката на войниците. Монументът беше взривен през 1966 г. от властите в Югославия.
"Историята трябва да се пази. Всеки паметник е важен, за да могат хората да помнят историята. Щастлив съм, че изпълнихме ангажимента си, с който почитаме един герой. Каварналиев може да вдъхновява не само нашето поколение", заяви Борисов и благодари на премиера Заев и на кмета на Дойран.
"Тук, на тези места, стотици българи са дали живота си, посочи още министър-председателят Бойко Борисов. Той добави, че се е проливала кръвта и на много други народи и се е водела война след война. Ние сме се били с кого ли не и сме най-бедни, сега искаме да пробваме с работа и дипломация", каза още премиерът Борисов. Той изтъкна, че вече доста години живеем в мир и имаме редкия шанс да видим Република Северна Македония в НАТО и ЕС.
По-рано Борисов се извини специално на Заев, че е нарекъл македонския президент Стево Пендаровски „северномакедонски”.
На срещата си с Пендаровски българският премиер обеща силна подкрепа за започване на преговори на Скопие за присъединяване към Европейския съюз през октомври 2019 г.
"В същото време очакваме дотогава да има видим напредък и резултати от работата на мултидисциплинарната експертна комисия по въпросите от общата ни история", добави Борисов.
Той обаче зае коренно различна и далеч по-компромисна позиция от вицепремиера Красимир Каракачанов, който се заканваше да постави ултиматум на Скопие за подкрепата за ЕС, ако продължи да преиначава исторически факти.
„Не мога да си представя, че може да се стигне до ситуация, в която аз да вдигна ръка срещу Македония. Дори не мога да си помисля, че може да се стигне до блокиране на започването на преговорите на Македония за Европейския съюз“, каза Борисов.
"Малко време имаме, за да приключиме с тези конфликтни теми. Всички герои, за които спорим, са си дали живота, енергията, жертвали са се, за да можем да бъдем заедно", каза още Борисов след срещата си със Заев.
Той коментира, че на загиналите герои е била да бъдем братя и да има просперитет, и не би било честно към мечтите и целите им, ако се спънат перспективата и развитието.
Той посочи, че постигнатите резултати за последната една година по въпросите от общата ни история надхвърлят многократно постигнатото за повече от 20 години.
Борисов добави, че това не е достатъчно, но е основание за сериозна и активна работа занапред.
Македонският премиер Зоран Заев от своя страна добави, че двамата са се разбрали да насърчат работата на комисията по историческите въпроси.
"Без Договора за добросъседство и приятелство между двете страни нямаше да бъде възможен и Договорът от Преспа. България има интерес Македония да получи дата за започване на преговори с ЕС. България беше една от първите, които ратифицираха Договора на Македония за НАТО“, каза Заев.
Още от категорията
Пловдивски автомобил едва не помете две пресичащи жени