"Това за задължения на фирми, които участват в организирани схеми за данъчни измами, фирми, които нямат никакви активи и с управители лица с нисък социален статус или задължения прехвърлени на такива лица, за да няма именно събираемост. В тези случаи е налице престъпление свързано с укриване и не плащане на данъци и те се разследват от прокуратурата. Тези 9,9 милиарда, които се дължат в момента – това са същите случаи, натрупани в годините назад и то по специални схеми, за да не могат да бъдат събрани по никакъв начин. Задължение на прокуратурата е тези задължения да бъдат насочени към истинските собственици на фирми", това каза бившият шеф на НАП Галя Димитрова, след като днес на брифинг на Министерство на финансите бе обявено, че 9,9 милиарда са несъбраните данъците от НАП.
Димитрова посочи, че всеки служител на НАП знае, че вземанията, които законът изисква да бъдат отписвани от НАП всяка година, са задължения, които е трябвало да бъдат изплатени преди 10 години.
"През периода 2017-2020 са отписвани задължения, които е следвало да бъдат платени в годините преди периода 2006-2009. Самите тези задължения са за периоди назад от тези години, тъй като Ревизионен акт се прави върху периоди, приключили преди това. След като изтече срокът за доброволно плащане по тези задължения, те трябваше да се предават за принудително събиране в Агенция по държавни вземания – такъв бе законът тогава", посочи още Димитрова.
По думите на Димитрова тези пари няма как да бъдат събрани, но единствен критерий е повишаването на събираемостта.
"Считам, че е напълно несправедливо да се счита, че служителите на НАП не са положили необходимите усилия за събиране на тези вземания, тъй като цифрите за значителния ръст на приходите, които НАП събира за бюджета са факт и единствен обективен показател за нашата работа", сочи Димитрова.
Още от категорията
ЕК: Инфлацията в България спада, но бюджетният дефицит расте