Общественото обсъждане за Гарнизонна фурна, което преминаваше в скандали и обиди на моменти, не успя да даде търсения отговор – каква да бъде съдбата на пространството. В читалището в квартал „Христо Смирненски“ се обособиха три групи, които по никакъв начин не отстъпваха на желанията иси. Едната група,  около художника Емил Миразачиев, твърдо настояваше, че мястото трябва да бъде отредено за култура. Повечето от местните жители искаха  парково пространство, а в дебата се обособи и трета група тази на запасните офицери.

Те прочетоха декларация, в която настояват Гарнизонна фурна да остане такава и да се пази в резерв при бедствия или военно положение.

Медиатор на дебата бе районният кмет Димитър Колев, който разкри и подробно какви са намеренията на Община Пловдив. Емил Миразачиев представи проекта си за арт център, като показа и различни примери как в европейски държави превръщат стари промишлени сгради в подобен тип средища.  Той изкара и документи от конструктивно обследване на сградите, което така и не успя да стигне до хората, които да се убедят в неговата достоверност.

Основният сблъсък между групите бе дали сградите са конструктивно здрави и дали те могат да бъдат реновирани. Другият  спор бе за цената от 350 000 лева, които според артистите и художниците ще е достатъчна за да се завърши сградата.

В обсъждането обаче имаше и сблъсък на ценности, а този тип конфликти са невъзможни за решаване, особено в подобен формат. Едната група отстояваше, че е по-добре за децата да има такъв културен център, а другата, че е по-добре да е парк.

Единственото градивно предложение, което можеше да потуши напрежението за известно време,бе на общинския съветник от БСП – Николай Радев, който също живее в района. Според него  първо трябва да се види в действителност дали конструктивно сградата е годна, а след това да се решава дали трябва да бъде бутната. Освен това да се направи и количествено-стойности сметки, които да покажат дали и направата на нова сграда няма да излезе по-евтино. Всичко това да бъде направено от комисия, в която да влязат представители на всички страни.

В крайна сметка решение не бе взето, а топката отново е в полето на районната администрация, която  направи протокол на срещата.

Очаквайте утре различните предложения в хода на общественото обсъждане.