Бързото производство да се прилага при престъпления срещу собствеността, когато извършителят е заловен на място, за да има превантивен ефект, да се спестят разходи и освободи ресурс на разследващите да се занимават с по-тежки дела, смята Районният прокурор Гергана Мутафова. През миналата година 800 от новообразуваните дела в Районната прокуратура в Пловдив са гледани по бързата процедура или в 7-дневен срок от регистрирането на престъплението.

Мутафова смята, че извънсъдебното решаване на спорове у нас трябва да има по-широко приложение. “Смятам, че способът трябва да се използва, не само по граждански, административни и търговски дела, но и в наказателното правосъдие, както е в доста европейски държави. Когато се постигне консенсус за щетите между извършителя и пострадалия, то моралното удовлетворение ще е по-високо от размера на присъдата. И рецидивите ще са по-малко, щом осъденият познава жертвата. Трудно е отново да причиниш лошо, когато знаеш какво си направил и последствията от него”, обясни Мутафова. По думите й медиацията засега е добро поле за работа в сферата на семейните спорове у нас.

Мутафова е съпредседател на Гражданския съвет към Висшия съдебен съвет. В петък предстои участниците в него да обсъждат внесените промени в Народното събрание за промяна в Конституцията. “За да се случи реформата, трябва промяна в правилата”, смята Гергана Мутафова.  Тя изнесе статистика, според която, прокурорите от Районната прокуратура в Пловдив са наблюдавали през миналата година 13 000 дела и 8 000 преписки. “Пловдивските прокурори си вършат добре и много прецизно работата”, заяви в заключение прокурор Мутафова.

TrafficNews.bg