Минералната баня в Банкя ще бъде възстановена в пълния й блясък, познат преди век. Реконструкцията й върви с бързи темпове и . Вече се забелязва обновяването при реставрацията, стана ясно след проверка на кмета на София Йорданка Фандъкова, зам.-кмета доц. д-р Тодор Чобанов, районния кмет Рангел Марков и заместника му Пламен Симеонов.

Проектът за консервация, реставрация и социализация на къпалнята стартира на 2 ноември 2018 г., а срокът за изпълнение е 500 дни. Въпреки студа работата на строителите от "Консорциум 2000" не е спирала. В сградата вече е сложена нова електрическа инсталация. В салона на големия басейн продължава възстановяването на купола. По стените вече се забелязват възстановените някогашните орнаменти. Направени са и подстъпите от входния салон към другите зали.

 "Към емблематичния за Банкя обект вече има интерес от Турция, Франция и Италия. Оператори проявяват любопитство за управлението на банята. Работи се и в тази насока, защото за нас е важно не само да е готова банята и да врътнем ключа, а да се управлява ефективно и да се ползва от хората", каза кметът Йорданка Фандъкова.

Сградата на минералната баня бе спасена с отдаването на право на строеж за 35 години на общински терен на Алианц България. Получените пари, около 8 млн. лв., отиват за реконструкцията и възстановяването на банята, уточни районният кмет Рангел Марков.

Предвижда се и нов хотел, който ще бъде изграден в близост до банята, там където в момента са руините от някогашния летен театър. Ще има топла връзка, най-вероятно под земята с банята. След 35 години хотелът също остава собственост на общината.

В сградата на банята ще има уникално кафе, предвижда още проектът. То ще е вдясно, като се влезе през централния вход. В него се запазват дървените сепарета и дърворезбата. Това дърво е над 100 години и е оригинално от отварянето на банята през 1910 г. Някой се е опитвал да го запали, но не гори, обясни зам.-кметът на Банкя Пламен Симеонов.

Всички дървени елементи и орнаменти, които са разделяли кабинките също ще се запазят. Реставрира се и символът, емблемата на банята - мида, която е поставена освен над централния вход, но и над всяка врата на някогашните лекарски кабинети и над малките корита в салона на големия басейн.

Дебитът на минералната вода там е 24 л/сек., а 4 л/сек, са достатъчни за двата басейна. Отоплението на обекта също ще е с минерална вода чрез съвременен енергиен център, обясни кметът Рангел Марков.