„Искърски каньон“ е единственият проект за геопарк под егидата на ЮНЕСКО в България. Неговата цел е да превърне дефилето в първия геоложки музей на открито у нас. В проекта вземат участие столичният район  "Нови Искър", Своге и Мездра. За реализацията на проекта ще бъде учредено съвместно сдружение между трите общини, стана ясно от съобщение на фейсбук страницата на кмета на Нови Искър Даниела Райчева.

Геопарковете са обекти, насочени основно към стимулиране развитието на специализирания туризъм, който се основава на геоложкото наследство.

Идеята е подкрепена от Минно-геоложкия университет, който ще осъществи научно-изследователската работа  и подготовката на неговата кандидатура за Глобален Геопарк на ЮНЕСКО. Очаква се от съвместните дейности да се разкрият нови работни места чрез стимулиране на иновативни местни инициативи, малък бизнес, алтернативни форми на туризъм - екотуризъм, селски туризъм, кулинарен туризъм, винен туризъм и други.

България има уникално геоложко наследство, защото на нейната територия се разкриват всички типове скали от всички възрасти. За съжаление това наследство все още остава скрито за света. Идеята за проекта е още от 2002 г. Тогава е създаден Това е геопарк „Искърски пролом”, който е българският Гранд Каньон и представя цялата история на Земята в рамките на 100 км от столицата София.

Искърският пролом е също така единственият пролом в света, който започва от столица и това е уникална възможност за разработване на туристически маршрути, започващи и завършващи в София. Независимо от огромния си потенциал до момента този проект остава в работен вариант поради слабата координация на българските държавни институции, както и липсата на финансиране.

Същата участ имат и другите проекти за български геопаркове към ЮНЕСКО: Белоградчишки скали и Рила. За осем години геопарк „Белоградчишки скали” има две неуспешни кандидатури в културната организация на ООН. Основната причина за това е отново слабата координация между държавните институции, които не оказват необходимата подкрепа на местната инициатива.

Според дефиницията на ЮНЕСКО геопаркът е територия, състояща се от един или повече обекти с научно значение от геоложка, археологическа, екологична и културна стойност. Геопаркът трябва да има план за управление, така че да стимулира устойчив социално-икономически растеж, свързан основно с геотуризма.

В Европа има над 60 геопарка, а в света общо 127 регистрирани парка. Според проф. Димитър Синьовски от Минно-геоложкия университет в София геопарковете, с които сме кандидатствали, са Искърски пролом, Белоградчишки скали и Рила. През годините геопарк Искър Панега и Бургаските езера също са определени като уникални структури, запазени от хилядолетия, и природни ценности.