
Патриаршеското достойнство е високо достойнство за една поместна православна църква и факт e, че в хилядолетната история на Българската православна църква (БПЦ) три пъти се възстановява - тоест се утвърждава, след това е била закривана, след това отново се утвърждава, говори за зрелостта на БПЦ и за способността на народа да отстоява правата на своята патриаршия. Това каза днес пред журналисти българският патриарх и Софийски митрополит Даниил преди да отслужи в катедралата "Св. Александър Невски" патриаршеска литургия по повод възстановяването на Българската патриаршия, предава БТА.
10 май се отбелязва всяка година като празник на Българската православна църква, защото на този ден през 1953 г., тържествено е възстановена Българската патриаршия. Българската църква след пет века зависимост от Цариградската патриаршия сама се отделила от нея през 1870 г., но тази самостойност била призната едва през 1945 г. Осем години след това нашата църква си възстановила и патриаршеското достойнство, каквото тя е имала до края на XIV век.
"Най-великото дело, може да кажем още от зората на нашата самостоятелна, която е учредена Българската църква през 870 г., това е съставянето на славянската азбука, българската азбука, и просвета на славянските народи. Това е велико дело, което е извършено - както от православната ни църква, така и от държавата, защото без държавническата грижа на св. цар Борис може би това дело би пропаднало, както бе пропаднало във Великоморавия и Панония. Но с общите усилия ние днес се радваме на този велик успех. В днешно време Българската православна църква също така е хранителка и духовна кърмителка на нашия народ, и това е голям празник за всички нас", каза патриарх Даниил.
На въпрос дали днес има съзнание за това колко е съдбоносно събитието, патриарх Даниил отговори, че днес БПЦ има тази грижа за просветата на народа. И когато видим какъв път се отваря пред нас, какви са възможностите за нас, за освещаване на личността, за възрастването ни, в даруването ни в богосиновство, когато започнем така да гледаме на себе си, да осмислим какво значим в своя живот, ще разберем колко значимо е това събитие и да можем не само като отделни личности, но и като една зряла общност, да се грижим за общото ни благо. Първо за спасението на душите ни - на всички нас, после за благосъстоянието ни, тук, каза българският патриарх и Софийски митрополит Даниил.