Българската учителка Люба Атанасова преподава в Пекинския университет за чужди езици. Тя даде интервю пред Нова телевизия на връх 1 ноември - Деня на народните будители. 

"Харесвам да ме наричат даскал. Обичам тази дума, още като студентка тогавашната ни преподавателка Елена Тачева успя да убеди мен, надявам се и останалите ми колеги, в прекрасната чистота на тази дума. За съжаление тази дума придобива все повече негативи в последно време. Обичам да ме наричат даскал или даскале в чистия възрожденски стил на думата. От много рано исках да бъда даскал. Много ми повлия преподавателя ми по Български език и литература. За мен той е един от будителите и учителите, които много уважавам."

"Бях изключително рационален човек. Моят тесен научен профил е теория на литературата, мисля, че имам мислене, което е на основата на логиката. Защитих докторската си десертация и реших да кандидаства за лекторат в МОН. Моето единствено желание беше да отида в Белград. Моите документи бяха да стана лектор в Белград. На самия конкурс се разбра, че има 17 кандидати и аз няма как да замина за Белград. Така се получи, че решението за Пекин го взех за секунди. За мен това е едно от най-щастливите и важни решения, които някога съм взимала."

"Обожавам студентите и работата си. Това е моето място. На първо място е точно връзката ми със студентите. Китайските студенти и тяхното отношение към преподавателите е доста различен. За тях учителят е и като духовен водач. Дори и когато не го харесват толкова много, те показват уважение. Това носи безкрайно удовлетровение."

"В днешно време езикът ми се струва много лишен от духовност. Цялата тази нова техника смачква езика, не само комуникацията. Думите започват да се лишават от смисъл. Дори с риск леко да подразня колегите от учителската гилдия. За един учител е много по-важно е да покаже на младите хора, какво означава да бъдеш истински човек. Възпитаването на хуманизъм, човеколюбие, на естетика за усет на красивото. Ако един колега успее да вдъхнови своите ученици, това ще е успех. Любимата ми дума е хармония."