Той е бивш военен пилот и инструктор. Идва от малкото планинско градче Гурково и 12 години е работил като представител на Музея на восъчните фигури от Санкт Петербург в България. Това обаче не е най-същественото за него.
Майор Тодоров преди всичко е родолюбец и пази възрожденската ни история и спомена за нашите революционери не само дълбоко в сърцето си, но и в дома си.
Преди няколко години във Варна пристигат восъчни фигури в цял ръст на Васил Левски и Христо Ботев. Те са част от пътуващата експозиция на руския музей, а за изработването им са били необходими 14 месеца.
Създадени са по описания, снимки и рисунки, които о.з. майор Тодоров и някогашния директор на историческия музей в Плевен проф. Михаил Грънчаров събирали почти 2 години, за да бъде възможно най-близка до автентичната.
Костюмите на двамата революционери са били ушити в Професионалната гимназия по облекло в Калофер, като само изработката на илиците в европейския шаячен костюм на Левски са отнели 15-ина дни. За прическите на восъчните фигури е използвана истинска коса, а очите са човешки протези, правени в Швейцария.
Днес фигурата на Ботев стои в дома на майор Тодоров. Цели 12 години бившият военен пилот е бил представител на ленинградския музей в България, представял е на много места специално подбирана колекция от фигури, заедно с тази на Ботев поръчал и на Дякон Левски, пишат от "Монитор".
Когато решил да преустанови тази си дейност решил да подари двете на музеите в Карлово и Калофер, но от там отказали да му дадат документи за дарение и той си ги прибрал.
Преди време все пак решил да се раздели с фигурата на Левски и тя заминала за музея в Ловеч. На Ботев запазил за себе си, експонирал я е в една от стаите на къщата си, шегува се , че на моменти оставали само двамата и се чувствал почти като в условията на прочутата мелница край Букурещ.
Предлагали му да я купят , но отказвал, защото смята че ще вземе на душата си грях да търгува с нещо толкова свидно за всеки българин. Изважда я на показ по молба на приятели, сега за 2 юни ще я отнесе в Нова Загора, където ще бъде показана пред хлапетата от местна детска градина в своеобразен урок по патриотизъм.
Снимка: Снимка.бг
Още от категорията
ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.