„Доктор Google, защо тук ме боли?“ . От всички европейци, това е въпрос, който българите са склонни да задават най-рядко. В Световния ден на здравето разбираме, че народът ни гласува най-малко доверие на здравна информация, потърсена в интернет. От друга страна, 8 от 10 скандинавци проверят здравето си и опции за подобряването му през компютъра. 

36 на 100 от българите между 16 и 74 години са търсили информация, свързана с наранявания, болести, хранене, подобряване на здравето или подобно от интернет или други средства за масова комуникация. Това сочат данни на Eurostat, които проучват страните от ЕС през изминалата година.

Макар да е най-ниският дял за ЕС, за България отчетените 36% са личен рекорд. Всъщност - през изминалата година сме се ровили за здравето си в интернет много повече, отколкото през 2020г. – запомнена с първите случаи на COVID-19. Преминали сме скромно и предходния си рекорд от 2017г., когато в страната е върлува епидемия на Инфлуенца тип Б.

Тази информация може да се анализира по два начина - или българите са най-малко заинтересовани от личното си здраве, или сме народът, който предпочита разумно да се консултира със специалист. 


Процент на търсения на здравна информация в интернет, регистриран в България 

Най-високият дял за Европейския съюз е регистриран във Финландия, където 80% от хората на възраст 16-74 години са търсили онлайн теми, свързани със здравето. След тях се нареждат Холандия със 77%, Дания със 75% и Кипър - 74%.

За разлика от тях, най-ниски дялове се наблюдават в България (36%) и Румъния с 40%, следвани от Германия - 45% и Полша - 47%. Кипър пък отчита най-голямо увеличение на търсенето на здравна информация онлайн.

През последното десетилетие делът на лицата, търсещи здравна информация онлайн, се е увеличил в почти всички държави-членки на ЕС с около 17 процентни пункта. Най-голямо увеличение на броя на хората, търсещи здравна информация онлайн, е регистрирано в Кипър (+46 процентни пункта), следван от Чехия (+33 процентни пункта), Малта (+32 процентни пункта) и Испания (+31 процентни пункта).

Видно от високия процент на онлайн консултации за здрав, австрийско изследване на MedicalDirector сочи, че напоследък отношенията с доктор Google значително усложняват доверието на пациентите към лекарите. Макар хората да подхождат с критичност към информацията, която откриват в интернет, те се предпочитат да потърсят съвет онлайн.