Гагаузите са българи по произход и молбите им за гражданство следва да се третират равнопоставено с тези на останалите българи.
Не съществуват гагаузи, които не са от българска народност и това трябва да се има предвид при разглеждане на молби за натурализация.
Това е научното становище на Консултативния съвет по проблемите на българските исторически общности в чужбина към Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ/, според което, при разглеждане на молбите за придобиване на българско гражданство, българите-гагаузи от бившите съветски републики трябва да се третират равнопоставено с останалите българи, които притежават официални документи, удостоверяващи тяхната национална принадлежност.
Становището фигурира официално и на сайта на Министерството на правосъдието. Въпреки това всеки гагаузин, който се опитва да получи признание за българския си произход в своята прародина се сблъсква с редица препятствия, които водят до задънена улица.
Според историците гагаузите са тюркоезична етнографска група с православно вероизповедание, избягала заедно с днешните бесарабски българи от българските земи по време на Османската империя през XIX век. Прогонени от османската заплаха, те се установяват в Руската империя – главно в Бесарабия, поделена днес между Украйна и Молдова. Именно заради опасната ситуация в региона, много от тях искат да се установят в България към този момент, но проблемът за някои се корени далеч назад във времето.
„Здравейте, казвам се Алексей Иванов и съм гагауз с български произход. Имам апел към вас, както и към всички българи, и се надявам, че моят призив ще бъде видян и от президента на Република България, министър-председателя и всички компетентни органи, отговарящи за проверката и издаването на българско гражданство.
Ситуацията засяга мен и моите сънародници гагаузи-българи, хора от български произход, българска националност.
Подал съм всички необходими документи за получаване на българско гражданство, които се изискват от нас, включително акта ми за раждане, акта за раждане на майка ми и други.
След известно време на сайта на Дирекция по българско гражданство статусът ми се променя, където казва „при непредставяне на посочените документи в срок преписката Ви ще бъде разгледана на заседание на Съвета по гражданството с мнение молбата да не бъде уважена“. Този статус се появява при всички гагаузи с български произход през последните шест месеца. Макар че по-рано България ни призна и одобри издаването на гражданство на гагаузите от български произход”, написа до редакцията ни Алексей Иванов.
Подобна и е история на Григорий Калкатинже, който разказа следното:
„Аз съм Григорий Калкатинже - гагауз с български произход от страна на майка ми, роден съм и израснал в с. Бесалма, район Комрат, Молдова.
На 10 март 2021 г. получих документ, потвърждаващ българския ми произход от ДАБЧ, след което се записах за втори етап на гражданство.
На 17.01.2022 г. подадох документи в българското консулство в Кишинев.
На 07.04.2022 г. на сайта на Дирекция „Българско гражданство“ статусът на моите документи се промени на „Констатирани нередовности: Към удостоверението, издадено от Държавната агенция за българите в чужбина, с което е удостоверен българския Ви произход не са представени документите, въз основа на които е направен правния извод, че сте от български произход."
Българското консулство на Молдова не може да ни даде конкретен отговор какви документи трябва да предоставим ние гагаузите с български произход. Оказва се, че отговорните органи, които проверяват документи за гражданство, са престанали да признават гагаузите с български произход. Оказва се, че през всички предходни години гагаузите с български произход са били признавани и им е предоставяна възможност да получат гражданство и да се преместят да живеят в България, а от лятото на миналата година започнаха да искат допълнителни документи, които хората не могат да им предоставят и дори консулството не знае какво да правим."
Най-подробна е историята на Светлана Телпиз. Една от нейните сестри е призната за българка преди 19 години, а тя и родителите и не могат да получат българско гражданство.
Ето и какво разказа тя пред TrafficNews:
"Аз съм Телпиз Светлана, родена съм и израснах в град Тараклия, Молдова. Нашият град е център на бесарабските българи в Молдова.
През последните години възникна трудна ситуация по отношение на получаването на гражданство по произход. Сроковете за получаване на документи се удължават с години. Хората чакат три-четири години за резултата.
Ситуацията ми се усложнява от факта, че от лятото на миналата година Министерството на правосъдието на България започна да отказва гражданство на гагаузи с български произход.
От десетилетия България признава гагаузите с български произход за коренни българи.
По-голямата ми сестра (Георгиева Альона, Моминско име Телпиз) придоби българско гражданство по произход преди деветнадесет години и през всичките тези години живее, работи и плаща данъци на територията на България в град Каварна.
Средната ми сестра (Карамалак Евдокия, моминско име Телпиз) има право на постоянно пребиваване в България от 4 години на база произход и чака разглеждане за гражданство от три години.
И аз чакам от април 2019 г. молбата ми за Българско гражданство да бъде разгледана.
През януари тази година родителите ми Телпиз Василии и Телпиз Мария подадоха документите си и през март получиха отговор, че нямат достатъчно основания за получаване на българско гражданство, въпреки че при кандидатстване представиха и документ за произход, получен от Държавната агенция за българите в чужбина.
От лятото на миналата година всички гагаузи с български произход започнаха да получават откази.
28.03.2022 на сайта на Дирекция по българско гражданство статусът за проверка на документи на родителите ми се промени на:
Образувана преписка N:3160/2022/28.03.2022 г. Констатирани нередовности: Към удостоверението, издадено от Държавната агенция за българите в чужбина, с което е удостоверен българския Ви произход не са представени документите, въз основа на които е направен правния извод, че сте от български произход. В тази връзка и на основание чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за българското гражданство следва в срок до 28.05.2022 г. да представите изисканите документи. При непредставяне на документите в срок, преписката Ви ще бъде разгледана на заседание на Съвета по гражданството с мнение молбата да не бъде уважена. Съобщението е публикувано на 28.03.2022 г.
Свързахме се с консулството на България в Тараклия и Кишинев, за да уточним какви документи трябва да бъдат предоставени допълнително. Статусът на сайта на дирекцията не е точно посочен.
В консулството ни казаха, че е необходимо в акта за раждане на родители или баби и дядовци да е посочено „Българин“, а не „Гагауз“. Но ние нямаме такъв документ, тъй като в акта за раждане пише "гагауз". Всички предходни години не са искали от хората такива документи, тъй като признават, че "гагауз=българин" Съответно всеки, който не предостави документ където точно пише "български" му отказват.
От консулството казаха, че ако в акта за раждане на роднини пише „гагаузи“, тогава няма смисъл да изпращате този документ в София, тъй като те ще откажат.
Но не разбираме защо ще ни бъде отказано, ако сестра ни вече е получила гражданство на същото основание.
В българското консулство в Кишинев и Тараклия ни казаха, че новите ръководители в Министерството вече имат различен поглед към гагаузите и са престанали да ги признават за българи, въпреки че законите не са се променили. От консулството казаха, че разбират, че това не е честно, но новите ръководители сега са решили така. Как дъщерята е призната за българка, а родителите не са признати дори и да има документ за български произход, не разбирам?
Оказва се, че на мен и средната ми сестра също може да бъде отказано, както и на много други български гагаузи.
Аз съм българка, както и сестрите ми и наши родители и сегашното отношение от Министерството на правосъдието e недопустимо”, завърши Светлана.
От редакцията ни изпратихме запитване до Държавната агенция за българите в чужбина с молба за становище, каква е процедурата за придобиване на българско гражданство за гагаузите.
В отговор получихме, че след законодателните промени от 12.03.2021 година, Държавна агенция за българите в чужбина не издава удостоверения за български произход, които да послужат в процедурата за получаване на българско гражданство.
В случаите, когато заявител предостави документ издаден от български или чужд държавен орган, в който е вписано, че той или негов възходящ е „гагаузин“, се ползваме от становище на Консултативен съвет по проблемите на българските исторически общности в чужбина към председателяна Държавна агенция за българите в чужбина, относно българският произход на българите-гагаузи от 10 юни 2015 година.
От министерството на правосъдието също се позовават на изменени текстове в закона през 2021 година, според които задължително условие за придобиването на българско гражданство на основание български произход е удостоверяването на родствена връзка поне с едно лице до трета възходяща степен от български произход.
Според българите-гагаузи именно това е първият документ, на чието основание всички те са започнали кандидатстването си.
Българите гагаузи не се отказват и се обединяват в групи в социалните мрежи, за да намерят изход от проблема, и да привлекат внимание към казуса спиращ хората с български корени, да придобият гражданство и да живеят в историческата си родина, завръщайки се в България.