Доходите на българските домакинства продължават да растат - през третото тримесечие на 2018 г. общият доход средно на лице от домакинство е стигнал 1541 лв., или със 7,7% повече от същия период на м.г.

Разходите нарастват с още по-голям процент спрямо година по-рано - 9,8%, като достигат 1518 лв. средно на лице от домакинство.

Храната продължава да е най-големият разход на българина, макар че като дял от разходите вече рядко е над 30% за разлика от 5-6 години по-рано, когато често се доближаваше до 40%.

През третото тримесечие на 2018 г. за храна и безалкохолни напитки сме давали 30,1% от всичките си разходи, като този дял не се променя в сравнение с година по-рано. В абсолютна сума обаче през третото тримесечие харчовете ни за храна са 457 лв. на месец срещу 416 лв. година по-рано, т.е. има нарастване с 9,8%.

С най-голямо нарастване на годишна база обаче са разходите за развлечения и свободно време, културен отдих и образование - 19,8% спрямо третото тримесечие на 2017 г. През последните 10 години тези разходи рядко са били над 4% от общите, но от около 2 години насам вече стигат 6-7 процента дял. През месеците между юли и септември например за развлечения сме давали 6,8% от общите си разходи, докато година по-рано - 6,3%.

В същото време от данните за инфлацията за октомври, разпространени от НСИ предния ден, се видя, че цените в сектор “Развлечения и култура” имат сравнително високо поскъпване от 4,7%, което обикновено се получава при по-голямо потребление. В абсолютни стойности обаче за култура и развлечения харчим сравнително малки суми: 104 лв. месечно сега срещу 87 лв. м.г.

Други разходи, които също нарастват доста в сравнение с година по-рано, са разходите за транспорт и съобщения. Това се дължи изключително само на поскъпването на горивата. През третото тримесечие на 2018 г. сме харчили за транспорт по 178 лв. месечно, докато година по-рано - по 155 лв., или нарастването е с 14,6%.

Третото по значимост нарастване на разходно перо от семейния бюджет е на данъците и осигуровките - с 13,3% на годишна база, или от 165 лв. м.г. на 187 лв. сега. През тази една година не е имало нарастване на данъците с изключение на юнското увеличение с 1 процентен пункт на социалните осигуровки, т.е. обяснението трябва да се търси или в по-акуратното плащане, или в повишаване на плащанията за личните местни данъци: за жилища и коли.