България получи покана за членство в Световната организация на свободните зони. Това стана по време на среща между заместник-министърът на икономиката Александър Манолев и изпълнителния директор на международната организация д-р Самир Хамроуни. Регистрирана в Женева и със седалище в Дубай, Световната организация на свободните зони е единствената международна, многостранна организация на свободните зони в света, която включва държави, които последователно развиват такива локации за инвестиции.
Чрез организацията страната ни ще може да получава информация в реално време за инвестициите в свободни зони в света и за насърчителните мерки, които другите държави предлагат. По този начин ще можем да съпоставяме нашите силни и слаби страни и да бъдем още по-конкурентни, стана ясно по време на срещата. Д-р Хамроуни подчерта, че е впечатлен от икономическите резултати, които страната ни постига и отправи покана към Министерството на икономиката да бъде партньор и наблюдател към организацията.
„Държавата развива 11 индустриални зони, които привличат все повече инвестиции и се утвърждават като локации с добавена стойност за бизнеса“, подчерта Александър Манолев. Той отправи покана и Световната организация на свободните зони да задълбочи оперативния контакт с Национална компания „Индустриални зони“ – институцията, която оперативно менажира тези зони.
Д-р Хамроуни отправи покана страната ни, в лицето на Министерството на икономиката да участва в Годишната среща на организацията през лятото на 2019 г. и да представи инвестиционните си предимства пред над 2000 делегати и членове.
Световната организация на свободните зони (The World Free Zones Organization - World FZO) е глобална организация с нестопанска цел, обединяваща свободни зони от целия свят, за да им даде възможност да постигат общи цели и да решават общи проблеми. Една от основните им цели е да повишат осведомеността относно ползите, които могат да донесат свободните зони от гледна точка на засилване на преките чуждестранни инвестиции и търговията; насърчаване на културното разнообразие; стимулиране на иновациите и развитие на уменията; създаване на нови работни места и индустрии, както и придаване на стабилност на световната икономика и просперитет на народите. Самата организация е основана под патронажа на шейха на Дубай, Н.Пр. Мохамед Рашид Ал Мактоум, министър-председател на ОАЕ, вицепрезидент и шейх на Дубай. Днес тя обединява над 500 членове от целия свят.