Гръцкият президент Прокопис Павлопулос отправил искане към България да върне ценнитецърковни реликви, които български войски са взели от манастира „Св. Богородица Икосифиниса" в близост до гр. Драма.
Павлопулос отправил искането си към София по време на тържества в село Доксат в Егейска Македония край гр. Драма по време на отбелязване годишнина от подпалването на селото от български войски на 29 септември 1941 г. Павлопулос казал: „България, която е член на обединена Европа, е длъжна да ни върне църковните ценности, които е откраднала от манастира „Св. Богородица Икосифиниса", настоял президентът.
Гръцката страна периодично повдига въпроса за връщането на църковната утвар и други реликви на манастира "Св. Богородица Икосифиниса (Косиница)", отнети от българските войски през 1917 г. Тогава е прибрана част от църковната утвар на манастира, включително и икона-мощехранителница, икони и ръкописи.
Въпросът за тези реликви беше поставен и от вселенския патриарх Вартоломей по време на неговото посещение в България през ноември 2015 г., което предизвика силна негативна реакция в обществото, преадеде Дарик. Вартоломей поиска от българската държава да върне църковни ценности, които според неговите твърдения, принадлежали на гърците.
Той отправи това искане, след като бе удостоен от българския президент Росен Плевнелиевс орден „Стара планина" I степен. „Особено молим за светините от нашите свети патриаршески и ставропадиални обители - Св. Богородица Икосифиниса в планината Пангей и Честния предтеча край Сяр и други, които за съжаление са били ограбени и не са в богослужебна употреба у естествените си правоимащи места, което безспорно е грях пред Бога и хората", посочи Вартоломей.
„Вярваме, че при съвместната грижа на българската държава и на църквата й окончателно изцеляване на тази тежка рана, която за жалост въпреки положените досега усилия остава все още отворена би станало исторически момент във вашия президентски мандат и би отворил една нова златна страница в отношения на България със съседните й православни народи и с обединена Европа като ще свидетелства красноречиво за придържането им към онези принципи, които са международно установени и действат", заяви още той.
Според вселенският патриарх такова действие като „похвалния аналог с връщането преди години на „Историята" на Паисий на Зорграфския манастир на Света гора би потвърдило на дело общия съвместен път в лоното на Европейския съюз и на Православната вселена".
За да не се срещне с критичното мнение на обществеността и медиите, Вартоломей отмени насрочения си брифинг по време на посещението си в София.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Радев: У нас отново ще се обучават виетнамски пилоти