България е заплашена да остане без прогноза за времето. Синоптиците от НИМХ предупредиха, че парите свършват и ако мерки не бъдат взети, на 9 юли можем да се събудим без да знаем ще вали ли и колко градуса ще показват термометрите, съобщава Нова ТВ.

На протест метеоролозите поискаха нови правила за финансирането на института.

Недостигът на пари е хроничен, а ако не получат финансова инжекция, на 9 юли ще бъдат принудени просто да спрат работа.

Освен това недоволстват, че от отпуснатите наскоро от Кабинета 15 милиона лева за БАН, до НИМХ са стигнали „жълти стотинки”.

За приближаващия дъжд, Мария Костадинова се информира надлежно от прогнозата по телевизията. Но от баба си знае и други методи.

„Щом кокошките се прибират, баба ми така викаше: „Хайде, бягайте, ще вали”. И ние, децата, бягахме и се криехме. Това беше за нас синоптикът”, разказва Мария Костадинова.

Скоро на кокошките отново може да им се наложи да поработят. Ако хората, които правят прогнозата, спрат да работят.

„Прогнозите последни ще спрем, но от 9-и най-много да издържим още няколко дни. Бурята, която беше в София преди няколко дни и това, което предстои утре и в събота – с преминаването на този студен фронт, изобщо не искам да си мисля как ще се отрази на обществото”, коментира Красимир Стоев, синоптик.

За да вържат бюджета, метеоролозите имат нужда от малко над един милион лева - до края на годината. И от 18 милиона, за да работят нормално през следващата.

Пари обаче няма, както за прогнозите, така и за семействата на тези, които ги правят. Заедно в университета, заедно на работа, а днес – и на протест, семейство Иванови са хидролози и са на протеста с децата си.

„На мен ми се налага постоянно да работя на второ, трето и четвърто място, за да успея да се справя с разходите и с постоянния недостиг. Всеки месец имам по 1000 лева недостиг в бюджета. Първите години, докато работех в БАН, трябваше допълнително да правя покриви, за да вържа бюджета”, разказва хидрологът Марин Иванов.  

Председателят на БАН прие протестиращите. И обеща принципна подкрепа.

Получиха обещание от следващата година Институтът да разполага със свое перо в бюджета на БАН.

„Това искане ние вече сме го разрешили. По отношение на тази година и въпросният проблем, ще търсим начини”, заяви Красимир Вълчев, министър на образованието.

А парите до края на тази година, щели да идват на порции.

„Щом ни казват, вярваме им, пък ще видим”, заяви проф. Христомир Брънзов, директор на НИМХ-БАН. Така прогноза ще има. Поне засега.