Министърът на външните работи Светлан Стоев разговаря с украинския външен министър Дмитро Кулеба в Киев. Двамата обсъдиха традиционно добрите и приятелски отношения между България и Украйна, възможностите за тяхното задълбочаване, включително и в контекста на българската етническа общност в страната, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Министър Стоев подчерта, че за България 200-хилядната българска общност в Украйна е естествен мост на приятелство между двете страни и изрази благодарност за запазването през 2020 г. на Болградския район в Одеска област като самостоятелна териториална единица с административен център град Болград. В този контекст българският министър отбеляза, че България ще се радва в скоро време да получи официален отговор на очакването си за разкриване на консулска канцелария в Болград, която да облекчи връзката на сънародниците ни с България.
В хода на разговора като знак на поредна подкрепа за Украйна бе препотвърдена готовността на България да дари на страната 50 000 дози ваксини срещу коронавирус AstraZeneca. До момента само по линия на официалната си помощ за развитие България е подкрепила Украйна чрез проекти на стойност над 850 000 евро.
Срещата с Дмитро Кулеба бе в рамките на участието на министър Стоев в учредителната Среща на върха на Международната Кримска платформа, чиято цел е да привлече вниманието към незаконната анексия на Крим и необходимостта от реинтеграция на полуострова в състава на Украйна.
Украинският министър на външните работи благодари за изразената подкрепа за Кримската платформа и за последователната политика на България в подкрепа на украинския суверенитет, териториална цялост, политиката на непризнаване на анексията на Крим и град Севастопол и за подкрепата за европейската и евроатлантическата перспектива на Украйна.
Министър Стоев покани Дмитро Кулеба да посети България като двамата се договориха визитата да бъде предшествана от политически консултации между МВнР на двете страни на ниво заместник-министри.
Отделно, в рамките на форума, министърът на външните работи на България имаше кратки разговори с колегата си от Турция Мевлют Чавушоглу по ситуацията в Афганистан, с външния министър на Република Северна Македония Буяр Османи, с когото обсъдиха продължаването на преговорния процес на експертно ниво, с външния министър на Румъния Богдан Ауреску, на когото благодари за помощта при евакуацията от Афганистан на български граждани. Кратки разговори бяха проведени и с външните министри на Австрия, Ирландия, Черна гора, с премиера и с външния министър на Хърватия и с премиера и военния министър на Швеция.