България се оказа държавата с най-много увеличена смъртност по време на пандемията в Европа.

С близо 19 000 души повече са починали за периода от 20 април 2020 до 14 февруари 2021 у нас спрямо средните стойности за същия период през последните няколко години, показват данни на "Economist". Това означава, че за този период има увеличена смъртност от 272 на 100 000 души.

Според редица международни учени и издания много по-важен индикатор за цялостните щети от COVID-19 върху населението е именно т.н. "ексцесивна смърт" - увеличението на смъртните случаи случаите. Тя измерва чрез математически модели разликата между средния брой на хората, които умират от каквато и да е причина в даден регион за определен период на база средните стойности от няколко години назад, и реално починалите за същия период. Така например, ако средната смъртност в България е средно 88 хиляди души за периода /20.04 - 14.02/ според данните от последните години, то за 20.04.2020 - 14.02.2021 тази стойност е около 107 хиляди. От тук ексцесивната смърт у нас е 19 хиляди души. 

От друга страна починалите с COVID-19 официално за същия период са 9580 души. Очевидно има голямо разминаване между прогнозните средни стойности и смъртните случаи през пандемичния период. Излиза, че над 10 хиляди души са починали без да са включени в черните списъци на пандемията, но и без да е официално обяснено как изведнъж така драстично се увеличава броя на починалите. В България това разминаване беше наречено "скрита смъртност" от COVID-19. 

Има няколко основни причини, които водят до драстично увеличената ексцесивна смърт и скритата смъртност. Първо, официалната статистика в много страни изключва жертвите, които не са имали положителни тестове за коронавирус преди да умрат, а те може да бъдат значително мнозинство в страни като България с малък капацитет за тестване. На второ място пандемията затрудни лекарите да лекуват други състояния и обезкуражи хората да ходят в болница, което може косвено да доведе до увеличаване на смъртните случаи от заболявания, различни от Covid-19. 

Ето и графиката, която сравнява тези стойност в множо държави в Европа, но и в другите континенти. Тези цифри показват, че в сравнение с историческото изходно ниво от предходните пет години и въпреки че Европа е претърпяла няколко смъртоносни сезона на грипа от 2016 г. насам, броят на жертвите тази година, вследствие на пандемията, е много по-голям от официално съобщените данни. Въпреки че повечето от тези жертви са на възраст над 65 години, броят на смъртните случаи сред европейците на възраст 45-64 години е бил с 40% по-висок от обичайното в началото на април.

Вижте е и процентните увеличения по периоди в Европейския съюз.