Астронавтът от НАСА д-р Ричард (Рик) Линехан ще бъде на посещение в България от 9 до 14 май, т.г. Той ще участва в различни инициативи в София и Пловдив и ще разкаже за живота си на астронавт. Линехан ще говори за това какво означава да преследваш мечтите си, за значението на обучението по математика, технологии, инженерство и науки и за възможностите, които са на разположение на тези, които се трудят упорито и имат желание да изпробват нови неща.
По време на посещението си в България д-р Линехан ще изнесе лекция пред пловдивски ученици на 11 май, петък, от 14,30 часа в Дома на културата „Борис Христов“.
Рик Линехан е ветеринарен лекар по образование, чиято съдба е била да лети в Космоса. Д-р Линехан е селектиран от НАСА през 1992 г. и взема участие в четири космически мисии. През 1996 г, 1998 г. и 2002 г. лети на борда на космическата совалка „Колумбия“, а през 2008 г. - на космическата совалка „Индевър“. През 2002 г. д-р Линехан е излизал в открития Космос три пъти в продължение на общо 21 часа и 9 минути. По време на мисията през 2008 г., вече като опитен „космически пътешественик“, той е излизал извън совалката още три пъти за общо 22 часа и 2 минути.
Понастоящем д-р Линехан разпределя времето си между Програмата за изследване на човешките ресурси на НАСА и Космическия център “Джонсън”.
Повече информация за д-р Линехан може да намерите на интернет страницата на Посолството на САЩ в София: www.bg.usembassy.gov
Д-р Ричард Линехан е американски астронавт, участник в четири космически полета. Той е роден на 19 септември 1957 г. Завършва гимназия през 1975 г. и през 1980 г. получава бакалавърска степен по микробиология от Университета на Ню Хампшър. През 1985 г. завършва ветеринарна медицина в Университета на Охайо, а през 1988 г. получава специалност „Вътрешни болести и патология на екзотични животни“ от Университета „Джонс Хопкинс“ в Балтимор, щата Мериленд. През 2009 г. защитава докторат в Харвардския университет в Кеймбридж, Масачузетс.
Д-р Линехан е селектиран от НАСА през 1992 г. и взема участие в четири космически мисии. Днес той е част от Космически център “Джонсън” (известен още като Център за управление на полетите) в Хюстън, Тексас.
Ветеран от четири космически мисии, д-р Линехан е прекарал повече от 58 дни в космоса, включително 6 излизания в открития космос (EVA) или „космически разходки“ – с обща продължителност 42 часа и 11 минути. Първата му космическа мисия – STS-78/LMS (20 юни - 7 юли 1996 г.) – е и първата мисия, съчетала проучване на микрогравитационни науки и природни науки. Това е и мисията с най-дълго пребивавалата в Космоса космическа совалка към онзи момент. Вторият космически полет на д-р Линехан е STS-90/Neurolab (17 април - 3 май 1998 г.) и включва 6.3 млн. мили, преминати в 381 часа и 50 минути. LMS и Neurolab служат като модел за бъдещи проучвания в областта на природните науки, които впоследствие се провеждат на борда на Международната космическа станция. STS-109/HST (1 - 12 март 2002 г.) е четвъртата мисия на космическия телескоп “Хъбъл” и третият полет на д-р Линехан на космическата совалка “Колумбия”. Неговата четвърта мисия (11 - 26 март 2008 г.) е на космическата совалка “Индевър”, на която той извършва три от състоялите се общо пет космически разходки по време на тази мисия.
Д-р Ричард Линехан е носител на редица награди и признания, включително медалите на НАСА за изключителни заслуги, лидерство и забележителна служба.