
Министерството е провело разговори с българския лекарски съюз, като са фиксираха заплатите на 900-950 лв. за медицински сестри и 1150 за лекари.
„Заплатите са сравнителни ниски в България, и много по-ниски в сравнение със Западна Европа. Такава е политиката при нас, че механизма на финансиране не позволява това да стане с централно решение на правителството, това може да стане само с решение на болниците“, заяви Ананиев.
Относно недостигът на кадри у нас в сферата на здравеопазването, Ананиев заяви, че още в началото на мандата си като здравен министър е разговарял с министъра на образованието за това да се увеличи приемат на студенти по медицина с 1000 души годишно, като според него тази мярка ще даде отражение през следващите години.
„Това е изключително стар проблем ,от десетилетия в които не е правено нищо. Аз съм предприел определени стъпки, които смятам, че ще дадат резултат“, коментира Ананиев пред Нова телевизия.
Относно критиките за новия бюджет, той заяви, че всички изказвания са направени 24 часа след обявяването на бюджета и всички критикуващи не са имали време да прочетат актуализациите.
„Бюджетът се направи в безпрецедентна ситуация, в която всички държави акумулираха всичките си налични средства в борбата с епидемията. В такъв период в който приходите намаляват, а трябва да се направят допълнителни разходи е нормално да бъде направена разхлабване на фискалната политика“, каза Ананиев.
Министърът категорично заяви, че не е бил съгласен да се отпускат „детски“ за всяко дете, без значение от доходите на родителите.
„Тези 390 млн. лева могат да отидат при други цели, но такова беше решението на правителството“, каза още министърът.
Още от категорията

Как България върви към еврото

Нова социална пенсия от 1 юли
