- Инж. Държиков, остават броени дни до откриването на инициативата Европейска столица на културата. В каква кондиция градът пристъпва към този форум?
- Ако под кондиция разбираме една добра подготовка, план на действията, които ще се случат, синхрон на всички звена, свързани с подготовката и реализацията, мога категорично да заявя, че Пловдив е в една добра кондиция за предстоящото предизвикателство Европейска столица на културата. Фактите са, че проектът има утвърдена програма, която включва над 300 одобрени проекта, с подписани договори, разписани по време, място на провеждане и обем. Има готов календар на събитията, има осигурено финансиране. Така че моето категорично мнение е, че Пловдив е готов и ще се представи достойно като Европейска столица на културата. Тук искам да вметна, че цялата програма и всички събития включват различни локации и места, които не са проблемни. Т.е. инфраструктурните проекти, по които в момента се работи, не са включени в програмата и те по никакъв начин няма да спънат нейното реализиране.
- Но градът е като строителна площадка и нито един от обектите няма да бъде завършен в близко бъдеще…
- Всички важни инфраструктурни проекти на Пловдив са в различни етапи на реализация – едни се случват по-бавно, други са спрени с обжалвания, трети са в заключителните етапи на подготовка. Нека не забравяме, че доста обекти, които бяха поставени във фризера години наред, и никой не помисляше да ги размрази, защото това си е предизвикателство, с проекта Европейска столица на културата бяха стартирани и започна да се работи за тях. Много от тях, да не кажа и всички, ще бъдат завършени и ще бъдат открити догодина. Да започна с кино „Космос“. Историята около киното е продължителна сага от близо 30 години. Само в рамките на година ние обследвахме състоянието на сградата, ремонтирахме покрива, за да спрем разрухата, изчистихме зданието. Бяха извозени 50 камиона с боклуци. После установихме, че колоните в мазето са поддали на корозията. Така се стигна до необходимостта от конструктивно обследване и заснемане. Извърши го Висшият институт за архитектура и строителство. Специалистите направиха над 1000 заснемания, взеха проби, които изследваха в лабораторията си. Направиха анализ и се стигна до заключението, че в киното трябва да се извърши основен ремонт, който да го укрепи и да отговаря на съвременните сеизмични изисквания. В този период по стечение на обстоятелствата при нас в общината постъпи едно предложение, желание от фирма, която има опит в проектирането, да помогнат с нещо за проекта Европейска столица на културата. Решихме да насочим вниманието им към кино „Космос“. Проектът вече е готов и фирмата има готовност да извърши дарителския акт.
Тук обаче възникнаха въпросите с авторското право върху проектирането на киното. За всички е ясно кой е проектантът на сградата, той в момента се представлява от други хора. Сега юристите на общината и представителите на съответните институции изясняват казуса със статута на авторските права. Важно е да се знае, че тук не става въпрос за строителство, тоест не става дума да засегнем визията на проектанта. Идеята е киното да бъде възстановено без външни намеси и да му се вдъхне нов живот. Очакваме до дни и заповедта за събарянето на сградите на площадното пространство пред киното.
Подали сме запитване и в агенцията за обществени поръчки по отношение на правата и проектирането. Ако например дадем проектирането на архитектите, които претендират за авторските права, може ли да се окажем закононарушители?
Има група хора, които нееднократно са заявявали и са работили по спасяването на кино „Космос“. Нима ние не искаме същото? Значи щом погледите са насочени в една цел, ще намерим допирни точки, общ език.
Искам да внеса и друг нюанс в целия този казус. Когато бяхме на откриването на Европейска столица на културата Леуварден, домакините ни споделиха, че са получили подкрепа от обществото. Идвали са различни специалисти с професионален опит и са предлагали безвъзмездната си помощ.Откакто съм тук – на този пост, на пръстите на едната си ръка мога да преброя случаите, в които са идвали хора да предложат безвъзмездната си помощ. В същото време постоянно питат: какво направихте с това, какво свършихте за онова. Ето такава е ситуацията и с кино „Космос“. Дойде фирма, която е извън Пловдив, и пожела да дари нещо. Това можеха да го направят пловдивски архитекти. Няма обаче такова предложение за нещо безвъзмездно – да се дари на града заради Европейска столица на културата. Последно едно софийска фирма дари един малък проект за поставянето на знамената на моста на Панаира.
- Не може да се отнеме правото на хората да бъдат критични…
- Така е, но без да имат принос, мнозина обикалят, търсят някоя фуга на плочките на площада, нещо счупено, снимат, за да напишат нещо критично. Само за това, без ясна идея и намерение да произтече нещо добро. Няма съзидателна енергия. Щастлив съм, че има и много хора, които се радват. Преоткриват родния си град, защото се оказва, че някои не познават Пловдив, въпреки че са прекарали целия си живот тук.
- Проблемно е обаче не само кино „Космос“, а и „Детмаг“, Градската галерия. Площад „Централен“ също е в окаяно състояние.
- Детмаг ще бъде най-модерната пловдивска галерия, няма съмнение. Делото за избора на изпълнител мина през Комисията за защита на конкуренцията, а на 21 февруари е насрочено делото във Върховния административен съд. След решението на ВАС очаквам да сключим договор с избрания изпълнител и през лятото да открием новата галерия. ГХГ на ул. „Съборна“ също е в ситуация на обжалване в КЗК. Очакваме решението. Работи се и по пл. „Централен“. Да, забавено е, но няма обжалване, документите се съгласуват с НИНКН, всичко върви. В крайна сметка през лятото площадът ще е готов.
Повтарям отново – нито един от тези ремонти не изправя пред риск събитията и от Европейска столица на културата, и от Културния календар на града.
Веднага щом тези обекти са готови, ще ги включим и наситим със събития.
- Кога ще се случи това?
- Ако някой е казвал, че на 1 януари 2019 г. градът ще има нов площад, две нови галерии, ремонтирано кино, това не е било правилно. Все пак догодина всички тези пространства ще бъдат завършени. Ще се работи по възстановяването на Сахат тепе, на Бунарджика, работи се по крайбрежната ивица на Марица. Изградена бе мрежа от велоалеи, Градската градина, ремонтираха се улици – всичко това се върши в последните години.
Помогнахме и на Държавната опера с помещение, в което да репетират. В момента те работят в СКЛАД, където е общинската фондация „Пловдив 2019“. Музикалната институция използва и половината от базата на Дома на културата. Две-трети от времето те разполагат и със зрителната зала. Става дума за държавна институция, но при положение, че имаме такава прекрасна опера, усилията си струват.
Разбира се, че може и повече.
- Да се спрем на казуса с галерията на Дружеството на пловдивските художници. По какъв проект се работи в момента на ул. „Гладстон“? Ще бъде ли представен той в медиите, за да добием някаква представа каква точно ще бъде сградата?
- Има одобрен проект от Експертния съвет за устройство на територията и аз се доверявам на специалистите. Там участват и представители на САБ и КАБ, Камарата на инженерите. Честно казано, аз се интересувам каква ще бъде галерията вътре, да е съвременна, да отговаря на изискванията.
- И все пак – няма ли общината да представи този проект, както направи с пл. „Централен“ и кино „Космос“?
- За изграждането на Художествената галерия има фирма спечелила обществената поръчка. За добро или за лошо става дума за построяването на сграда на инженеринг. В това влиза и проектирането. Фирмата изпълнител има две задачи – да представи проекта си пред ЕСУТ и той да бъде одобрен, след което да бъде одобрен и от Националния институт за недвижимо културно наследство. Има закон за достъп до информацията и всеки, който е заинтересован, може да получи отговорите и да види. Не мога да задължа фирмата изпълнител да направи обществено обсъждане.
- Да ви върна към събитията през 2019 г., които се финансират от общината и са част от Културния календар на града. Какво да очакваме?
- Смея да твърдя, че културният календар на община Пловдив от години е най-богатият календар на събития и най-атрактивен и посещаван в сравнение с другите градове. Това може да се докаже лесно с цифри и факти. И неслучайно една от многото награди, които Пловдив получи за 2018 г., е наградата на Балканската асоциация за индустриален туризъм. Тя отличи с първо място града в категорията Фестивален туризъм. Всяка година инвестираме все повече средства, финансов ресурс за един по-богат и разнообразен културен календар. 2019 г. не прави изключение. Средствата, които са предвидени за реализация на културния календар, са с 200 000 лева повече от миналата година. Т.е. сега прогнозата е за 1 750 000 лв. Имаме много добра нормативна уредба, която урежда реда и начина за финансиране на всички събития част от културния календар на общината. Интересът на културните оператори към Пловдив с всяка година е все по-голям. Пловдив е желана сцена за изява на всякакъв вид култура и изкуство. Културният календар за 2019-а, който вече е качен на сайта на общината и предстои неговото приемане на първата сесия през януари на Общинския съвет, включва утвърдили се форуми и събития, както и нови. При това новите са немалко на брой, разширяват пространствата за изява на културата и привличат нови публики. Увеличава се финансирането на утвърдените вече събития с цел да бъдат надграждани, обогатени, все по-активни. Става дума за събития като Международния фолклорен фестивал, Международният театрален фестивал „Сцена на кръстопът“, Международният фестивал за театър и танц „Черната кутия“. Почти всички големи събития са със завишено финансиране. И през 2019-а ще се радваме на Есенния салон на изкуствата, Националните есенни изложби, театралната панорама „Завеса под звездите“, Китарения фестивал, Международния литературен фестивал „Пловдив чете”, които също има увеличение, Панаира на кулинарните изкуства „Етно кухня на колела”, Межудародния фестивал за поезия „Орфей”, Народния събор, Международния фестивал на съвременното изкуство, Международния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“, „Пловдив мези“ с две издания, Classic Open Air на Операта, Международния фестивал на камерната музика, Международния фотосалон, Дни на тракийската култура, Капана фест с две издания, Фасада видео фестивал и много други.
За всекиго ще има по нещо според интересите, вкуса.
Новите фестивали също са много интересни. Запълват и други пространства в града, привличат нови публика. Например едно събитие, което ще се организира от Арт Войс Център заедно с Биг Бенд Пловдив – „Пловдив столица на песента“. В различни локации в града състави от цяла България ще изнасят концерти. Той ще се случи през месец юли. Фондация „Българско историческо наследство“ ще представи различен тип култури. Имаше едно издание, но това през 2019 г. ще бъде много по-мащабно. Един много интересен фестивал „Изненада-серенада“-концерти, които се провеждат в различните райони в града. Така ще бъдат приобщени все повече пловдивчани. Идеята е да представим забавления на все повече граждани. Един много интересен фест „В ритъма на танца“ ще се случи в Градската градина. В определени уикенди ще бъдат изнесени концерти за различни възрастови групи. Още едно интересно събитие – „Включи квартала“, финансираме го с 20 000 лв. Това са театрални представления на открито в кварталите на Пловдив. Ще има открити сцени, където да играят известни артисти. Предвиждат се 5 спектакъла в различните райони. Един пътуващ театър с утвърдени пиеси и артисти.
Не мога да не спомена и „Панорама на детското творчество“, където ще бъдат изнесени много куклени представления. Това ще се случи в рамките на Стария град. Ще се насладим и на международния фестивал на балетното изкуство. Това са само част от всички събития, които ще видим догодина в Пловдив.
Сигурен съм, че през 2019 г. културният календар ще бъде още по-интересен и наситен със събития, които да отговорят на всекиго. Представете си – в града ще се случат над 20 фестивала.
- Преди дни София Мюзик Ентерпрейсез обявиха, че като част от Културния календар през 2019 г. в града ще има концерт на Том Джоунс. Продават се и билети. В същото време общината анонсира, че за събития от този род ще се мине през процедура – обществена поръчка или пряко договаряне заради нови изисквания в законодателството. Договорили ли сте се с СМЕ и заложените 90 000 лв. за голямо събитие за този концерт ли ще отидат?
- Имаме разговори със София Мюзик Ентерпрайсез както за Културния календар, така и за конкретния концерт. В случая Том Джоунс е пожелал да гостува в Пловдив, вече се продават и билети за събитието. Конкретният принос на общината ще бъде в логистична подкрепа – дали ще бъде безвъзмездно предоставяне на сцена, или с реклама, логистика, плакати, тепърва разговаряме. Том Джоунс ще е само една от големите звезди, които ще гостуват в Пловдив догодина. Със заложените 90 000 лв. за голямо събитие ние ще подпомогнем друг концерт. Януари месец ще стане ясно коя е другата звезда. Този концерт може да бъде и в Колодрума.
- Вие набелязахте ли събитията, които ще посетите със семейството си?
- Очаквам една вълнуваща година. Ще представим една прекрасна програма, имам база на сравнение от другите градове столици на културата. Обичам изложбите, обичам театъра, обичам музиката – ще се постарая да видя максимално много събития.
- Предстоят избори. Ако отново получите покана да оглавите този ресор, ще приемете ли?
- Хубаво е, когато работата те срещне с прекрасни професионалисти като тези, които работят в екип. За мен това е един вълнуващ период, в който се радвам на нещата, които съм постигнал и направил, без да го знаят другите хора. Да, отнема много време, защото всички събития са след натоварения работен ден с административни задачи, но носи удоволствие. Колкото до евентуална покана - да си призная, не мисля за това отсега.
Още от категорията
Cape Town Etc: Ружа Игнатова живее в Кейптаун